Greu la deal…

Joia trecută, cele trei calificate ale noastre în play-off-ul Conference League (FCU Craiova, FCSB și CFR Cluj), jucând mediocru, ne-au dovedit că li se potrivește zicala „Greu la deal cu… isprăvi mici”. Oltenii lui Rădoi s-au încurcat în ițele întinse de băieții de la Hapoel Beer Sheva, care au plecat acasă cu un scor egal, 1-1. Israelienii, având returul în propria ogradă, pot produce un fatal deranj nepoților lui Sucă. Declarații precum „am dominat, am fost mai buni, am avut mai mult mingea” sunt vrăjeli, eficiente ca o frecție cu spirt de oase la piciorul de lemn! Ce s-a petrecut în teren, s-a văzut!

E drept că doljenii au fost nevoiți să joace în zece oameni întreaga repriză a doua, fiindcă fundașul bărbos Papp, lovit subit de morbul violenței, i-a administrat două scatoalce unui musafir ‒ în timp ce echipele ieșeau pe gazon după presupus odihnitoarea pauză ‒ nimeni nu știe din ce motiv. Iar arbitrul, fiind pe aproape, l-a pricopsit cu cartonașul stacojiu. Și așa echipa lui Mirel s-a pomenit „amputată”, motiv care i-a cam șubrezit osatura. Cât despre Papp, se pare că băiatul ar avea ceva la nucă, întrucât cu ani în urmă a făcut cam aceeași figură, fiind atunci, pare-mi-se, la FCSB, cu același antrenor, Rădoi, într-un meci tot internațional. Mare ți-e grădina, Doamne! Așadar, după această „remiză frumoasă”, vorba unor optimiști deghizați în jurnaliști, mi-e teamă că lângă Marea Moartă speranța de calificare a oltenilor va… sucomba și ea! Dar mai știi, mare-i Dumnezeu, chiar dacă ei locuiesc pe Pământul Sfânt!

*La București, în fața a doar vreo 30.000 de spectatori ‒ ar fi fost ei mai numeroși, dar UEFA le-a interzis celor de la FCSB să vândă mai multe bilete din pricină de… golănie a suporterilor la meciurile trecute ‒, s-au întâlnit trupa lui Becali și echipa Viking Stavanger. După 95 de minute scorul a fost 2-1 pentru norvegieni, că, deh, vikingii ca vikingii, nu s-au speriat de Octavian Popescu și i-au vârât în plasă lui Târnovanu două lotci cu somon otrăvit! Partida începuse bine pentru elevii lui Dică: 1-0 în minutul 3; însă avantajul a ținut doar cât ai zece „pește”, fiindcă fotbaliștii lui Morten Jensen au egalat după un minut și-un sfert, iar apoi au vârât și al doilea gol. Acum „roș-albaștrii” caută nordul pe hartă, căci poate fi ultima lor călătorie în Europa din acest an!

*A treia echipă care a încercat marea cu degetul a fost cea a lui Dan Petrescu, ea întrecându-se cu formația slovenă Maribor. Jucând un fel de ceardaș în cizme accesorizate cu oarece cuie în talpă, ardelenii n-au reușit să înscrie. Scorul de 0-0 le dă însă un licăr de speranță, care s-ar putea împlini în meciul retur, ce se va disputa la Cluj.

*De vineri, s-au luat la trântă echipele din faimoasa Superligă. Mai întâi s-au confruntat cei din Mioveni cu FC Argeș. Urmașii lui Dobrin au câștigat greu, cu 1-0. Minunea din partida cu pricina a furnizat-o mașina infernală numită VAR, care a întrerupt meciul vreme de 15 minute, ca să analizeze două faze! În timpul respectiv, fotbaliștii jucau bâza, iar antrenorii se băteau de muscă! Ce hal de instalație e asta, împreună cu bravii analizatori (de astă dată, Hațegan), atâta vreme cât studierea durează cât ai ajunge cu un avion tocmai în ionosferă! Dacă așa funcționează, mai bine să se dea VAR-ul la remat!

*Seara, FCU Craiova a lui Mititelu i-a așteptat la Târgu Jiu ‒ unde va juca până i se va repara terenul din Bănie ‒ pe „lupii galbeni” de la Ploiești. După o dominare copioasă, juveții au pierdut cu scorul de 1-0, ca urmare a golului înscris de brazilianul Jair dintr-o lovitură liberă de la vreo douăzeci de metri! Se vede treaba că găzarii s-au pus pe umilit antrenori: după Mutu, i-au luat maul și lui Croitoru! E de remarcat că ploieștenii au jucat cu șase fundași, capelmaistru fiind băiatul cu ochi de Argus, Gabi Tamaș. Din păcate, meciul nu a fost lipsit de incidente, „luptele” dintre suporteri fiind „arbitrate”, în mai multe reprize, de către jandarmi, înarmați cu lacrimogene. Nici pe gazon confruntarea nu a excelat în amabilități, portarul Petrolului, Octavian Vâlceanu, fiind acuzat de injurii rasiste adresate unui adversar. Căldură mare, mon cher!, cum poți comenta aceste derapaje?!

*Sâmbătă, pe stadionul de sub Podul Grant, Rapidulețul le-a vârât un spin în inimă băieților de la UTA, prin superbul gol marcat de Junior Morais. Acesta a înscris cu un șut de la 35 de metri, lăsându-l pe portarul Balauru cu gura căscată și stârnindu-le delirul celor 13.000 de fani. Se poate spune că, în pofida victoriei cu 1-0, giuleștenii au avut de furcă în permanență cu elevii lui Ilie Poenaru, care și-au vândut scump pielea. Ei au inițiat câteva atacuri destul de periculoase la poarta „feroviarilor”, iar în minutul 93, dacă Horațiu Moldovan nu intervenea salutar, am fi citit pe tabela de marcaj alt scor! Mi-a plăcut fair-play-ul lui Adi Mutu, care și-a lăudat opozantul, pe antrenorul arădenilor.

*Cu toate că nu cred că-s duși la biserică, domnii șefi ai fotbalului carpatin, Răzvan Burleanu și Gino Iorgulescu, au fost loviți de milă pentru fotbaliștii ce urmează săptămâna asta să joace în Conference League, amânându-le meciurile din competiția botezată pompos Superligă! Eh, iată un gest de clemență, pe care doar pe la curțile unor regi îl mai întâlneam! Așa că bieții împătimiți de fotbal au fost nevoiți să stea pe-acasă, pe bătătură, spre bucuria nevestelor.