De râsul… rațelor!

După ce joi s-au jucat partidele eliminatorii din Cupa României (șaisprezecimi), în care Minaur Baia Mare, FC Buzău și ACSO Filiași au creat surprizele, eliminând adversare aflate în ligi superioare lor, iar CS Hunedoara, după o prestație de excepție, a ajuns la prelungiri cu FCSB (3-3), pierzând până la urmă cu 5-3, vineri s-a pornit etapa a zecea a primei ligi, cu întâlnirea dintre Rapid și FC Voluntari. Văduvită de doi dintre cei mai buni jucători ai săi, Săpunaru și Albu, suspendați, trupa ceferiștilor din Giulești a făcut cel mai slab meci de până acum. Băieții de sub Podul Grant au fost de nerecunoscut, jucând mai nimic, cu trac, pierzând cam toate duelurile și pasând cu ghiotura la adversar.

Cu o astfel de comportare, elevii lui Mihai Iosif nu au ajuns decât foarte rar la poarta puștanului Mihai Popa, care, la puținele tentative ale acestora, a fost imbatabil. Meciul nu a avut cine știe ce istorie, dar s-a evidențiat prin câteva întâmplări nedorite, cum ar fi cotonogelile și înjurăturile de la sfârșitul partidei, precum și gafe, unde am putea încadra prestația aiurită a arbitrului Andrei Antonie. Acesta s-a făcut remarcat prin neacordarea unei lovituri de la punctul cu var după unui henț în careu comis de Tamaș, prin eliminarea cam fără un motiv serios a lui Costin (auzi tu, pentru tragere de timp la un aut!), culminând cu netrimiterea la cabine a rapidiștilor Carnat (minutul 50) și Junior Morais (minutul 90+1), care s-au crezut unelte pentru ortopezi! Cât despre gol, el a fost precum cele marcate în curtea școlii, de către un jucător aflat la… „pomană”! Astfel poate fi încadrat golul din minutul 24 înscris de ilfoveanul Rață, care se afla pe-acolo, prin zona… perelor mălăiețe, și pomenindu-se cu mingea… în cioc a trimis-o în plasa lui Horațiu Moldovan, râzând apoi mirat de neașteptata ofrandă și rostind în gând un „bogdaproste”! Despre echipa din Voluntari, numai de bine.

Ea a jucat după o partitură bine scrisă de Liviu Ciobotariu, dovedind maturitate și dăruire. Cu totul deosebit se comportă Tamaș, oblojindu-i pe coechipieri, dar mai cu seamă purtând o grijă de mamă adoptivă față de tânărul portar Popa, care pare să aibă un viitor de succes. *Sâmbătă, pe arena din Strada Maior Coravu, elevii lui Edi Iordănescu i-au primit pe fotbaliștii din Clinceni, care duc în spate „lanterna roșie”, după nouă etape fără de victorie. Așa stând lucrurile, era de crezut că simbriașii lui Becali îi vor face harcea-parcea pe ilfoveni, veniți cu un nou antrenor, de doar de câteva zile, Ionuț Chirilă, creditat cu speranța de a pune capăt șirului nefast. Cum Keșeru a înscris încă din minutul 3 al partidei și Vinicius a mărit scorul la 2-0 în minutul 10, toată suflarea de pe stadion (din păcate, cam anemică, doar vreo 3000 de microbiști) credea că va asista la un scor de handbal.

Doar că n-a fost așa, întrucât bucureștenii s-au îngâmfat, luând jocul… în joacă, iar oaspeții s-au îmbățoșat și au pus osul temeinic la bătaie, reușind să înscrie, prin Omoh, la finalul primei reprize (2-1). Văzând ei asta, „roș-albaștrii” se trezesc din infatuare și, cu ajutorul puștiului Ianis Stoica, se distanțează la 3-1. Dar în minutul 88 musafirii înscriu și ei prin Cascini, tabela schimbându-se (3-2)! De-aci încolo „outsiderii” prind curaj și reușesc printr-un un joc de pase să le cam ascundă mingea „favoriților”. Partida se termină cu acest scor, dar Edi s-a enervat cumplit, speriat de perspectiva unui meci egal cu ultima clasată. FCSB a arătat ceva fotbal de calitate, dar mai are nevoie de ajustări, care să-i confere stabilitate și consistență, altfel nu va ajunge departe! Arbitrul Chivulete a dat cu palma în potecă, acordând unele cartonașe aiurea, cea mai de râs fiind avertizarea lui Budescu, pe când acesta aștepta, cu mingea la picior pentru a executa un corner, să se liniștească viermuiala din careul celor de la Clinceni. Ei, bine, maestrul Chivulete a considerat că Budi a tras de timp. D-ale fluierarilor dornici de prim-plan!

*Duminică pe înserat, la Botoșani, echipa lui Adi Mutu, în partida cu trupa lui Marius Croitoru, era gata-gata să iște o surpriză.  Aflați în avantaj din minutul 60, prin golul înscris de oltenașul de ciocolată Sidibe, juveții prinseră curaj și-i luară la pasat pe moldoveni, pitindu-le de destule ori „buclucașa”, ba chiar ajungând de vreo trei ori în situația de a înscrie al doilea gol. Abia din minutul 80 simbriașii producătorului de contoare de apă inteligente, scuturându-se de apatie, au reușit să pună stăpânire pe joc, și astfel să obțină egalarea, în minutul 90! *Tot duminică, dar la lumina reflectoarelor, în fostul oraș al textiliștilor, Dan Petrescu și ai săi au făcut o haltă, pentru a întâlni echipa lui Laszlo Balint, proaspăt eliminată din Cupa României de ACSO Filiași, aflată în Liga a treia! Meci frumos, spectaculos, prin contribuția exclusivă a arădenilor, care și-au dat sufletul pe teren, dar, din păcate, au pierdut cu 1-0. Formația Bursucului, ajutată și de noroc, a luat conducerea în minutul 27, grație unui șut băftos din întoarcere al lui Chipciu, pentru ca apoi să pună batista pe țambal și „autobuzul” în poartă, pentru a-și păstra zestrea. Speriat de atacurile în trombă ale celor din Arad, Dan Petrescu și-a construit o redută, introducând în teren șapte fundași! Și iată că n-a fost degeaba. În acest fel CFR-ul, cu noroc și antifotbal, s-a distanțat la șase puncte de a doua clasată, CS Botoșani!