De lemn Tănase!

Miercuri seară ‒ în timpul celor două ore în care mai toate televiziile se transformaseră în fantoma lui Sherlock Holmes, anchetându-și obișnuiții invitați permanenți referitor la crima comisă cu o bombă care a aruncat în aer o mașină cu un milionar în ea, ucigându-l ‒ la Ploiești, pe o ploaie mocănească, a explodat mămăliga preparată, în chip de echipă națională, de antrenorul cu pălărie prea mare pentru propria-i cutie craniană, Mirel Rădoi!

Nu mă leg de posturile tv care, din lipsă de idei, ne pisează de zece zile, ore în șir, cu acest eveniment nefericit de care ar trebui să se ocupe justiția și „băieții cu ochi albaștri”, dar prea se abuzează de această tragică întâmplare, de parcă ea ar anunța Apocalipsa, și, din acest motiv, n-ar mai fi nimic altceva de comentat! Observ că până și pandemia cu Covid, ajunsă sperietoare mondială, nu mai e de actualitate pe platourile pline de „pricepuți în toate”, devenind cumva desuetă! Dar să-i lăsăm pe distinșii „formatori de opinie” să-și dea înainte cu presupusul legat de cine ar fi autorul plasării bombei sub scaunul automobilului făcut țăndări, și să ne întoarcem în „orașul găzarilor”, unde miercuri seară s-a petrecut un eveniment rușinos, etalat de „tricolorii” mioritici, care au fost învinși, cu 2-1, de o echipă venită din țara lui Djugașvili să joace un amical. Acest rezultat în favoarea georgienilor reprezintă nu doar o premieră, ci o adevărată umilință, un moment rușinos pentru această generație de fotbaliști, care nu-și găsește calea, incapabilă să-și aproprie minime resurse de ambiție și determinare.

Dacă punem în balanță faptul că georgienii au alcătuit o formație din mai multe rezerve, iar antrenorul nostru a trimis în teren adevărați „senatori de drept”, atunci putem declara că jocul echipei României a fost un fel de horă bătută pe loc. Nicio tactică, nicio schemă de joc, nicio sclipire, doar o brambureală, de care drăguții oaspeți au profitat vârându-i în neț portarului Vlad două „bombe” (e la modă!), și puțin lipsind de a mări numărul acestora! La această bâlbâială oferită de aleșii lui Mirel, montată ca o bomboană pe cunoscutul preparat din arpacaș și nucă ce se împarte la porțile cimitirelor, s-a adăugat și „cazmaua” dată cu multă abnegație peste bot de Tănase unui adversar, făcându-l una cu pământul, bușitură pentru care arbitrul grec i-a distribuit un cartonaș stacojiu, împuținând astfel, încă din minutul 43, trupa noastră carpatină.

Din repriza a doua este de reținut că Răzvan Marin a ratat o lovitură de la punctul cu var, deranjându-i cu balonul trimis pe cei câțiva guguștiuci ai stadionului. Imprecizia acestui fotbalist de echipă națională s-a petrecut la scorul de 1-0 pentru musafiri (minutul 64), moment în care „fluiericiul” elen l-a eliminat pe răufăcătorul care îl cotonogise în careu pe Ivan, echilibrând, la număr de jucători, situația. Mai apoi, în minutul 71, georgienii, care s-au cam încurat pe teren precum mânjii scăpați pe imaș, au mai înscris o dată. Iar golul de onoare al echipei noastre s-a aflat în gheata lui Ivan, care, intrat în mitanul al doilea, a marcat, în minutul 78, cu un șut la colțul scurt, numit și colțul portarului fraier! Așadar, pe terenul păcurarilor, ploaie și… de lemn Tănase, ornate cu scorul de 2-1 pentru echipa de rezerve a Georgiei! Degeaba ne lamentăm noi, jurnaliștii și microbiștii deopotrivă, arătând cât de jos se află astăzi fotbalul românesc, comparând rezultate, atitudini, pare că e de-a surda, responsabilii rămânând mereu de lemn Tănase!

Veți spune: „Nu contează, e doar o întâlnire amicală!”. Da, așa e, dar amicală mi se pare și păstrarea lui Rădoi la cârma „naționalei” de către miopul antifotbal Burleanu, stropit cu isoane de pajul Stoichiță! *Duminică seară, în regatul proaspătului însurat prim-ministru Boris Johnson, trupa lui Mirel a întâlnit, într-o partidă amicală, selecționata Albionului. Meciul a avut, înaintea începerii lui, o tristă dovadă de slugărnicie din partea fotbaliștilor români, care, din nu înțeleg ce motive, au îngenuncheat pentru a slăvi mișcarea „Black Lives Matter” (Viețile Negrilor Contează), de parcă le murise capra în lanț! Dintre toți „supușii-interpreți” ai acestui gest, doar doi jucători nu și-au pus rotulele pe pământ, Nedelcearu și Stanciu, ei considerând că sunt adevărați bărbați crescuți în credința noastră creștină și în respectul față de orice muritor de pe pământ, așa că n-au înțeles de ce ei, români get-beget, trebuie să-i imite pe englezi, în folosul unei idei legate de antirasismul de care-s preocupați aceștia! Cât despre joc, el a fost oarecum interesant, băieții noștri reușind, atât cât au putut, să țină piept britanicilor, care, să ne înțelegem, au jucat cu o mulțime de rezerve.

Partida s-a încheiat cu scorul de 1-0 pentru insulari, gol înscris dintr-o lovitură de la 11 metri, în urma unui fault în careu comis de proaspătul introdus în teren Căpușă, care l-a „căpușat” pe impetuosul Jack Grealish, trântindu-l la pământ ca pe un sac de cartofi! Putea fi 2-0, dacă în minutul 77 un supus al reginei Elisabeta a II-a nu ar fi ratat lovitura de la punctul cu var, provocată de această dată de Chiricheș, care, crezându-se la cursele de cai, a încălecat pe-un atacant britanic! În rest, în afară de portarul Niță care a salvat vreo trei goluri, inclusiv al doilea penalty, totul a fost cam de lemn Tănase, atât la noi cât și la ei, iar despre englezi pot afirma că dacă vor juca așa în meciurile oficiale ce-i așteaptă îi văd pe copârșeu!