AcasăEditorialDan Claudiu TanasescuDe Dragobete, fără flori și bezele!

De Dragobete, fără flori și bezele!

După lungi dezbateri și negocieri, cei doi șefi ai PSD și PNL, domnii Marcel Ciolacu și Nicolae Ciucă, au declarat cu voce gâtuită, bănuiesc de emoție, că aliindu-se pentru alegerile locale de anul acesta s-au sacrificat pe ei și partidele lor pentru țară.

Luându-i ca exemplu, finanțatorul FCSB, Gigi Becali, a dat în vileag că și el se sacrifică pe sine și averea sa, motivația fiind tot atât de patriotică precum a celor doi, căci va cheltui fără opreliște spre a întări fotbalul mioritic prin susținerea unei echipe taman bune de a reprezenta cu succes țara în competițiile europene! Când am auzit aceste declarații emoționante, trebuie să recunosc deschis că mi-au dat lacrimile și am fost oțelit de hotărârea de a-i vota cu două mâini pe cei doi minunați politicieni-patrioți care scumpesc accizele și pun impozit pe fumărit! Mai ales că se vede și de la zece poște că stimabililor le merge bine: sunt rotofei, purpurii în obraji, eleganți și au un debit verbal al lăudăroșeniei năucitor.

Las’ că în ditirambele lor televizate ne spun cât de bine îi mege și poporului pe care-l conduc, folosind drept argument plafonarea unor produse alimentare printre care și varza murată! Cu Becali însă lucrurile sunt mai încurcate, întrucât se vorbește că i-ar fi mâncat lupul câteva oi din turmă, nu știm dacă dintre cele înscrise în PFA-ul cu sediul la Palatul din Aleea Alexandru! Chiar la oi-mioare ne referim, nu la fotbaliștii lui care au dat ghelă în etapa anterioară (un 0-0 jenant), la Cluj, cu „studenții” cărora nu le-au putut găbji toate cele trei puncte, altfel foarte importante.

*Dar așa-i fotbalul pe meleagurile noastre, mereu imprevizibil! Nu mai departe decât vinerea trecută, în orașul de pe Cibin, trupa finanțată de Mititelu, în ciuda faptului că se deplasase cu gândul să-și etaleze măiestria și să câștige meciul, a capotat lamentabil, pierzând cu 1-0. „Vina” le-a aparținut elevilor lui Măldărășanu, care, prin Fonseca, le-au basculat o minge în poarta păzită de Popa. Se pare că finanțatorul din țara prazului e urmărit, precum o umbră, de… ghinion! Cum Sibiul are o strânsă legătură cu împricinata vorbă, prin șederea acolo a președintelui Iohannis, se pare că ea și-a făcut efectul, chit că șeful statului este mai mult plecat în vizite hibride (de lucru și excursii)!

*Seara, la Cluj, „câinii roșii” au fost cotonogiți fără milă de falșii ceferiști, care le-au aruncat patru ciolane în poarta lui Golubovic. Antrenorul celor de pe Someș, Adi Mutu, fost cândva „câine roșu”, s-a bucurat ca un copil de isprava CFR-ului! Eh, la urma urmei, în viață, amintirile, sentimentele mai mult încurcă!

*Sâmbătă, de Dragobete, sărbătoarea dragostei, al cărei nume, se zice, este preluat de la fiul Babei Dochia, s-au disputat trei meciuri; florile, inimioarele și bezelele lipsind însă cu desăvârșire! Pe Stadionul Francisc Neuman (de ce nu o purta numele marelui fotbalist Petschovschi, a cărui statuie se află în fața arenei, nu e de înțeles!?), UTA a învins formația găzarilor prahoveni cu scorul de 1-0. Meciul a fost antrenant, ploieștenii fiind mai insistenți, dar „textiliștii” mai eficienți.

*În a doua partidă a zilei, începută la ora când insularii britanici își beau ceaiul, Farul a ațâțat focul cu care a vrut să decălească… Oțelul! Numai că nu a reușit, fotbaliștii de pe Dunăre obținând un rezultat de egalitate (1-1). Conduși din minutul 32 (gol din penalty), gălățenii au egalat în minutul 67 cu o minge trimisă la păianjen de portughezul Frederic Maciel. Hagi mai-mai, de necaz, să dea în brâncă!

*A treia partidă de sâmbătă, Poli Iași-Rapid, a început cu dominarea moldovenilor și câteva contraatacuri nereușite ale „feroviarilor”, așa că prima repriză s-a încheiat cu un scor alb, arătând, de fapt, lipsa de luciditate a oaspeților. După pauză, la câteva minute, Krasniqi reușește să înscrie, dând speranțe lui Bergodi. Însă „leuții” lui Leo Grozavu pun stăpânire aproape totală pe joc și, profitând de „chifla” lui Săpunaru, înscriu în minutul 55 golul egalării, prin Bettaieb. Ne așteptam ca giuleștenii să-i calce în picioare pe ieșeni, dar nu a fost așa, ba chiar invers, moldovenii reușind să ia conducerea prin golul nou-intratului Roman. Ca apoi, la spartul târgului (minutul 94), Harrison să înscrie golul al treilea pentru Poli, scoțându-i din ghete pe neputincioșii rapidiști. Ca urmare, FCSB păstrează o distanță confortabilă față de Rapid, stricându-i calculele credulului finanțator Șucu. Ei, dar speranța nu decedează niciodată!

*Duminică, la Sfântu Gheorghe, Sepsi nu a putut trece de „studenții” lui Sabău. Jocul a fost de factură modestă, mai mulți nervi decât fotbal, iar clujeanul Daniel Popa a ratat două ocazii cât Everestul! Meci nul (0-0), ce ține în tensiune ambele echipe, care năzuiesc la prezența în play-off.

*La București, fotbaliștii lui Becali i-au primit pe cei ai botoșăneanului Iftime cu dorința să câștige partida pentru a se depărta cât mai mult față de urmăritoarele lor, CFR și Rapid. Obiectiv împlinit, dar după un joc plin de nervi, cu trei eliminări, cinci goluri și un arbitraj nesigur. Meciul dintre „polii” clasamentului (locul 1 și locul 16) a avut o istorie care a arătat că lidera FCSB nu a obținut chiar ușor victoria, cum poate mulți s-ar fi așteptat. Mai întâi, Coman deschide scorul în minutul 7, dar colegul său Nana este eliminat peste scurt timp, lăsându-și echipa în inferioritate numerică. Imediat după pauză, în minutul 47, profitând de gafele lui Radunovic și Târnovanu, botoșăneanul Margiotta egalează. La doar câteva minute, Kaprof primește cartonaș roșu, restabilind astfel egalitatea numerică în teren. Urmează presiunea „roș-albaștrilor”, când Dawa înscrie (2-1), ca peste cinci minute Coman să ducă scorul la 3-1. În minutul 86, Olaru, din pricina nervilor, este eliminat de arbitrul Buși, iar în prelungiri Ofosu reduce din diferență, încheind partida la 3-2. Astfel, după un meci urât, presărat cu durități și nervi, FCSB a reușit să se desprindă la zece puncte față de cele două urmăritoare, trăgând în continuare nădejde, precum spânul de barbă, că va ocupa primul loc.

P.S. Apropo de alianțe, la meciul dintre Inter și Atletico Madrid, jucătorii celor două echipe s-au aliat și l-au înjurat ca la ușa cortului pe arbitrul întâlnirii, conaționalul nostru, Istvan Kovacs! Se înțelege de ce!