De-a baba oarba!

După ce a pus la cale epurarea lui Marius Șumudică de la CFR Cluj, vrăjindu-l pe finanțatorul Neluțu Varga cu promisiunea unor rezultate răsunătoare ale echipei în viitor, Dan Petrescu a preluat degrabă fosta trupă, cu care defilase spectaculos în anii trecuți, renunțând însă la câțiva jucători utili și aducând, totodată, vechi prieteni de cabină, printre ei aflându-se și mai tomnaticul argentinian Culio, unul dintre vajnicii lui „ciripitori”.

Spre decepția fanilor (și paguba clubului), din păcate distinsul tehnician a încasat la iuțeală două înfrângeri stânjenitoare: în campionat, în confruntarea cu FC Botoșani (0-1), și în primul meci din Grupa D a Conference League, 0-1 în fața echipei Jablonec, aflată pe locul al unsprezecelea în campionatul ceh! În pofida declarațiilor făcute după meci de antrenorul-pierzător, care a acuzat „greaua moștenire” șumudiciană (constând în componența lotului și pregătirea fizică necorespunzătoare), toată lumea a văzut că partida din Cehia a fost cu totul la dispoziția gazdelor. Acestea au pus o presiune continuă asupra echipei din Cluj, au atacat periculos, și-au creat numeroase ocazii, mai ales în prima repriză, însă multe dintre ele, spre mulțumirea noastră, au fost ratate la finalizare ori au rămas neconcretizate datorită intervențiilor lui Bălgrădean.

Fotbaliștii școliți de Petr Rada au evoluat cu dezinvoltură, dovedind un bun control al balonului, cu dăruire și dorință de a învinge, spre diferență de clujeni, care parcă aveau plumb în ghete, ei pierzând aproape toate duelurile și nereușind să-și domine nicicum adversarul, mătăhăind în gol, de parcă jucau baba oarba! Prima repriză s-a încheiat cu un scor nemulțumitor și nedrept pentru cehi: 0-0. În partea a doua, Bursucul, îngrijorat de ce poate urma, a făcut câteva schimbări care au adus o pală de speranță, dar, în minutul 50, Camora, vrând să repare gafa lui Bălgrădean, depășit de minge, a decis să joace volei în propriul careu, dându-i posibilitatea arbitrului să acorde lovitura de la 11 metri și, conform regulamentului, să-l trimită pe vinovat la baie! Scorul de 1-0 a consfințit victoria celor de la Jablonec și umilirea echipei ardelene. Cum însă în grupa CFR-ului se află echipe modeste (Alkmaar, Randers, chiar și Jablonec), gândim că o calificare este încă posibilă, catalogând înfrângerea de joi seară drept o mică… pană de motor! *Vineri seară, într-o atmosferă mai puțin gălăgioasă decât de obicei (doar vreo 5000 de spectatori pe Arena Națională!), Rapidulețul a întâlnit echipa distribuitorilor de gaz metan. Medieșenii veneau din zona retrogradării, iar giuleștenii de pe locul secund al ligii, așa că, teoretic, ardelenii, cu un antrenor numit de-o zi, erau considerați victime sigure.

Dar iată că nu a fost așa. Oaspeții au jucat cu mult curaj, i-au hărțuit pe bucureșteni, au făcut un marcaj avansat, astfel că în minutul 7 le-au pus giuleștenilor un pietroi pe șină (1-0, gol marcat de Yuri), băgând groaza în fanii vișinii și, bineînțeles, în întregul staff al acarilor. Treziți la realitate, gazdele au reacționat imediat, și peste doar trei minute au egalat prin Albu. În continuare se joacă la două porți, în viteză, cu mingi lungi, dar nu se mai înscrie decât în minutul 76, când fostul rapidist Morar lobează „coțofana” peste portarul Horațiu Moldovan, profitând de faptul că Săpunaru și Grigore erau plecați după ciuperci! La 2-1 pentru medieșeni, jocul se încheie în nota de tragere de timp din partea „găzarilor”, care se tăvălesc pe teren precum driganele duse la adăpat, în timp ce „feroviarii” scrâșnesc din dinți de necaz că le-a rămas locomotiva… în pană de cărbuni! *Sâmbătă, la ora prânzului, dobrogenii lui Hagi au înghițit două tablete de chinină, administrate de târgovișteanul Daniel Popa (2-0), care, cu această ispravă, a spulberat mitul fabricat de unii ziariști privind invincibilitatea constănțenilor.

Cele două pietre aruncate în Farul din coasta mării au provocat, pare-se, o… pană de curent, astfel că elevii machedonului, rămași în întuneric, au jucat și ei în această partidă un fel de baba oarba! *Seara, la Craiova, elevii lui Adi Mutu au întâlnit, în Cetatea Banilor, trupa lui Edi Iordănescu. Joc nervos, cu nenumărate trânte, proteste și… teatru, jucătorii tăvălindu-se la fiecare cădere, căutând prin tot soiul de tertipuri să influențeze arbitrul. Ca un simplu exemplu, într-un duel dintre Kovacic și Olaru, jucătorul craiovean l-a lovit cu gheata pe bucureștean la baza toracelui, iar acesta, după ce s-a lungit la pământ, se ținea de cap, ca și cum acolo fusese plesnit! Meciul s-a încheiat cu victoria chinuită a celor de la FCSB, cu scorul de1-0, mulțumită unui gol realizat dintr-o lovitură de la 11 metri (transformată de Keșeru), la un… semifault acordat, la recomandarea tușierului, de centralul Iulian Călin.

Tot urmărind trupa lui Becali, încep să cred că pe jucătorii săi, plătiți regește, nu prea îi dau fotbalul afară din casă! *Duminică, Marius Croitoru și-a luat oastea moldoveană și s-a oprit la București, pentru confruntarea cu haita „câinilor roșii”. Meciul s-a terminat cu victoria celor de la Botoșani (2-1) și cu instalarea lor pe locul secund al ligii. Dinamoviștii nu reușesc să alcătuiască o echipă, ei jucând fiecare cam ce știe. Prin minutul 35, nocturna din Ștefan cel Mare s-a stins pentru vreun sfert de oră, așadar și în Tei a fost o pană de curent, dar de-adevăratelea! Asta le mai lipsea! Ca fapt obișnuit, arbitrul Hațegan s-a făcut că nu vede un henț în careu comis de botoșăneanul Edjouma. Ei, d-ale „dumnezeului” din Arad!