Cu off-urile de Paște!

Nici nu s-a trâmbițat bine chiar peste tot cum că fabrica de automobile din Mioveni își va trage obloanele pentru un timp, că o mulțime de fani ai fotbalului din orașul argeșean, îngrijorați, mi-au înroșit telefonul și i-au iscat poștașului apariția de cârcei la picioare de câte scrisori a trebuit să-mi aducă, motivați de dorința arzătoare de a afla din mai multe surse dacă echipa lor de suflet va intra în faliment. Din câte am înțeles, nu ar fi niciun pericol ca FC Mioveni să-și piardă prezența în fotbalul mioritic din acest motiv, întrucât finanțarea ei este asigurată de administrația locală. Dar, din pricina poziției în clasament, de „lanternă roșie”, formația de pe plaiurile încărcate de pruni va coborî, din păcate, din prima ligă în cea secundă, în ciuda speranțelor fanilor și a eforturilor antrenorului Nicolae Dică. Cât despre fabrică, nu știu prea multe, doar că se va închide temporar, din motive de lipsă de niscai piese. Neplăcut, dar se pare că asta-i… piesa! Însă muncitorii își vor primi, cică (era să scriu ciucă!), lefurile, dimpreună cu o mângâiere pe extremitatea cefalică din partea direcției, plus câte-o ciozvârtă de miel împănată cu speranțe, chit că vor sta pe bătătură, cu o berică lângă șold!

*Chiar dacă e Paște, fotbalul merge înainte! „Play”-urile, cu „off”-uri și „out”-uri, se vor desfășura în toate zilele de sărbătoare, încurcând socotelile microbiștilor, care nu știu cum să facă să împace și varza, și… iepurașul: și la meciuri, și la biserică, și acasă cu neamurile la masa festivă! Așa se face că, în Sâmbăta Mare, falșii ceferiști ai lui Dan Petrescu i-au așteptat cu ouă roșii pe româno-italo-maghiarii din Sfântu Gheorghe. Meci de duzină, în care clujenii au dominat și până la urmă au câștigat cu scorul de 2-1, după ce covăsnenii înscriseseră primii în minutul 28, prin Dumitrescu, după o fază ca la carte. Treziți la realitate și văzând că nu-i de joacă, băieții de sub Dealul Feleacului și-au luat avânt, și în minutul 44 au egalat prin Bîrligea. În partea a doua a meciului, oaspeții au rămas în zece jucători, prin eliminarea cam ușoară a lui Branislav Ninaj. Până la final, cei din Gruia nu au reușit să mai înscrie decât un gol, cu toate că au asaltat poarta lui Niczuly. Arbitrul Iulian Călin s-a dovedit nu prea bine pregătit și nesigur la această partidă, el consultând VAR-ul la toate fazele pasibile de oarece contestații, dar simple, în schimb atunci când Ion Gheorghe a fost cosit pe linia de 16 metri fluierarul nu a mai făcut-o, ceea ce însemnează că ori a fost cu capul în nori, ori s-a prefăcut că plouă! Dându-se cocoș, omul în negru i-a arătat cartonașul galben lui Dan Petrescu, pentru simplul fapt că Bursucul a zis câteva vorbe, aflate în Dicționarul Explicativ, referitoare la greșelile de arbitraj. Hm!

*În sfânta zi de Paște, când tot românul adastă să stea pe-acasă, superdrăguții de la planificarea meciurilor din Superligă au pus pe tapet partida Universitatea Craiova-Rapid. Încă de la începutul jocului, oltenii s-au mutat în terenul ceferiștilor, presându-i și ascunzându-le deseori mingea. Această… imixtiune i-a stârnit pe giuleșteni să-și controleze la arșice cu mult aplomb adversarii. Idee nu prea inspirată, întrucât Costache, crezându-se „ortoped”, priceput în controlul tibiilor, a achiziționat la iuțeală două cartonașe galbene, fiind trimis, cu gesturi de dirijor, de arbitrul Radu Petrescu, în minutul 14, la baie! Totuși, cred că personajul cu fluierul s-a cam grăbit cu eliminarea. Afirm asta având în vedere mai ales primul fault, nu atât de grav, depășit în intensitate de multe altele ce au rămas nesancționate, dar și faptul că a lăsa o echipă în zece oameni la un asemenea meci important, printr-o decizie grăbită, poate chiar dubioasă, produce un nedorit dezechilibru! În ciuda acestei vitregiri, trupa de sub Podul Grant a reușit să deschidă scorul în minutul 32 (prin Dugandzic), la o lovitură de la punctul cu var acordată pentru un henț în careu comis de Crețu. Doljenii, uimiți de ce se întâmplă, pornesc o serie de atacuri, însă oaspeții își apără poarta cu brio. Nu au mai putut însă rezista și în minutul 38, când Cîmpanu, cu un șut de chinogramă, egalează. În prelungirile primului mitan, în minutul 45+2, Radu Petrescu, sfătuit probabil de Michiduță că ar fi bine să dreagă cumva busuiocul, îi arată, cu ochii închiși, cartonașul roșu lui Baiaram, care îl faultase pe Cr. Albu. Așadar, juvetele urma să părăsească terenul! Stupoare însă, VAR-ul îl salvează, anulând decizia aiuristică a fluierarului și optând pentru cartonașul galben! Păi?! În repriza a doua, elevii lui Adrian Mutu sunt făcuți… groggy, dar reușesc să reziste până în minutul 82, când Markovic înscrie (2-1), iar apoi, după scurt timp, Roguljic stabilește scorul final la 3-1. Concluzionând, se poate spune că la acest meci Rapidul și-a pierdut roțile, dar una dintre ele i-a fost demontată de Radu Petrescu!

*În a doua zi de Paște, FCSB a întâlnit Farul. Cei 28.000 de microbiști aflați în tribunele Arenei Naționale au asistat la un spectacol fotbalistic deosebit, mai rar întâlnit în ultimii ani pe stadioanele noastre. Supușii lui Becali au jucat în viteză, agresiv, respectând regulamentul la limită, atât cât s-a putut, sufocând trupa de imberbi a lui Gică Hagi. Scorul a fost deschis de Campagno în minutul 35, dintr-o lovitură de la 11 metri acordată de arbitrul Istvan Kovacs cu sprijinul VAR-ului, la un fault al lui David Kiki asupra lui Octavian Popescu. Replica dobrogenilor fiind palidă, alde Olaru au „șarjat” în continuare, sufocându-i și nedându-le șansa să-și creeze fazele cunoscute cu care își înfrângeau cu aparentă ușurință adversarele. În repriza a doua, Florinel Coman, excelent pe tot parcursul partidei, a driblat, în minutul 47, tot ce a găsit în cale și apoi a trimis mingea în poarta lui Aioani, ridicând scorul la 2-0. Abia acum constănțenii reușesc, poate și din pricina unei ușoare relaxări a bucureștenilor, să stăpânească mai des și ei balonul, astfel că, urmare a unei explozii de orgoliu, înscriu în minutul 51, prin puștiul Sali. Denis Alibec și ai săi încearcă din răsputeri să echilibreze jocul, dar degeaba, fiindcă nu izbutesc. Rămâne 2-1, iar FCSB s-a apropiat la două puncte de Farul.