AcasăEditorialDan Claudiu TanasescuCu coviltirul prin Liga Europa

Cu coviltirul prin Liga Europa

Anul acesta, de parcă vietatea aia care ne-a băgat în carantină și  ne-a obligat să ne ascundem fețele, precum borfașii, n-ar fi sărit zidul chinezesc, dând iama prin lume, mai-marii fotbalului european, neținând cont de contagiozitatea năpăstuitorului virus, au pus la cale o mulțime de de competiții, ca mai toate echipele de fotbal ‒ mai puțin cele din coadă ‒ să participe la meciuri de calificare. Din liga carpatină au avut dreptul să se prezinte la startul partidelor preliminare, de data asta desfășurate într-un singur tur, eliminatoriu, patru formații: CFR Cluj, FC Botoșani, Universitatea Craiova și FCSB.

Prima care a deschis chermeza a fost trupa lui Dan Petrescu, adversară fiindu-i Dinamo Zagreb. Clujenii aveau avantajul terenului, dar forma lor din ultima vreme era îngrijorătoare. Totuși, speranța reușește uneori să bată rațiunea, așa că toți microbiștii au crezut în izbânda echipei conduse de Bursuc, luând în calcul câteva isprăvi lăudabile ale acestui antrenor. Rezumatul meciului ar fi cam următorul: ardelenii au jucat din minutul 50 în superioritate numerică, au irosit o droaie de ocazii, au ratat o lovitură de la 11 metri, prin Deac, în minutul 52, și au înghițit gălușca la loviturile de departajare, după prelungiri, distrugătorul succesului fiind fundașul Boli, un băiat de abanos, care a trimis mingea peste bara portarului croat cu o lovitură care i-ar umili până și pe cei mai buni transformatori din rugbiului mondial!

Cu acest eșec, CFR-ul „retrogradează” în turul al treilea preliminar al Ligii Europa.*A doua zi, joi, s-au disputat trei meciuri. Moldovenii lui Croitoru s-au deplasat pentru a întâlni, în Kazahstan, formația Ordabasy. Meci greu, cu faze rapide, cu fotbal spectaculos. Botoșănenii au înscris, prin fundașul Holzmann, în minutul 25, ca după doar cinci minute kazahii să egaleze. Povestea se termină la încă două minute distanță, când „tancul” Dugandzic îl „execută” pe portarul Shaizada. Este 2-1 pentru ai noștri, și repriza se încheie cu speranțe în sufletele moldovenilor, care în mitanul al doilea se așază cu posteriorul în poartă, cu gând să-și apere zestrea! Și până la urmă reușesc, ajungând astfel în turul al doilea preliminar, unde se vor confrunta cu macedonenii de la Shkendija. *Al doilea joc al zilei a fost între Lokomotiv Tbilisi și Universitatea Craiova. De parcă ar fi făcut drumul până în Georgia în căruța cu coviltir, oltenii au fost obosiți, lipsiți de reacție, adormiți, fără pic de vlagă.

În schimb, modeștii  jucători din orașul lui Stalin au fost iuți ca… ardeiul, agresivi și chiar inventivi. Craiovenii n-au reușit să ajungă, în prima repriză, nici măcar o dată la poarta celor din Tbilisi! Georgienii au profitat de slăbiciunea juveților și le-au vârât două mingi în poartă. Abia în minutul 94,  Bairam, introdus în minutul 77, a reușit golul de onoare. Cu această înfrângere rușinoasă, doljenii părăsesc competiția europeană, și altă posibilitate s-o mai ivi… la anul și la mulți ani! *Meciul dintre FCSB și echipa armeană Shirak s-a încheiat cu victoria „roș-albaștrilor”, cu scorul de 3-0. Când vezi rezultatul acesta, sari în sus de bucurie, dar e bine să te ostoiești, fiindcă echipa lui Anton Petrea n-a arătat un joc entuziasmant, ba din contră, dacă socotim că armenii au avut, în primul mitan, ocazii mari cât roata carului, ratate, înțelegi că rezultatul este o mică păcăleală.

Oaspeții s-au dovedit naivi afară din cale, dezorganizați, fiind mereu surprinși în ofsaid. Cei de la FCSB au fost cu puțin peste adversarii lor, în plus au avut norocul ca și arbitrul să fie cam naiv, acordând o lovitură de pedeapsă atunci când Coman l-a păcălit simulând un fault! Oricum, trupa lui Becali s-a calificat și urmează să-i întâlnească pe sârbii de la Topola. *Revenind la… mioarele noastre, vineri, Gaz Metan i-a primit pe nou-promovații din Argeș. Producătorii licorii „Doi ochi albaștri” par a fi, cu fotbalul, încă în divizia secundă. Ei n-au putut face față jocului medieșenilor, pierzând cu 2-0, în urma unei prestații slabe. Dar, cum campionatul abia a început, poate argeșenii se vor pune pe picioare.

*Seara, pe noul stadion, arădenii au fost gazdele celor din Voluntari. Meci animat, ocazii s-au ivit, dar apărările și-au făcut datoria, așa că tabela a rămas neîntrebuințată. Arbitrul întâlnirii i-a cam mângâiat pe cap pe urmașii lui Petschovski, dar fără să influențeze scorul. Cum în prima etapă au ieșit la iveală cinci rezultate viciate de domnii arbitri, îl sfătuim pe fluiericiul Lucian Rusandru să fie mai atent, ca să nu facă și el ce au comis, cu o săptămână în urmă, Alex. Cerei, Radu Petrescu, Andrei Chivulete, Mihai Marica, Cătălin Popa și Istvan Kovacs! Drăguții de ei au făcut praf meciurile pe care le-au condus, lucru dezvăluit de „Gazeta sporturilor” în numărul de miercuri, 26 august! Păi?!

*A doua zi, la Sibiu, echipa sașilor și-a împărțit punctele frățește cu ilfovenii din Clinceni, după un joc alert, cu mingi lungi, încheiat cu scorul de 2-2! *Seara, echipa Bursucului și-a întristat fanii de sub Feleac, nereușind să învingă trupa din Sfântu Gheorghe (0-0). Drăguțul de Ciprian Deac a mai ratat o lovitură de la 11 metri! Nu cumva clujenilor li s-a cam terminat benzina, și-atunci urmează coborârea din jilțul de aur?! *Duminică a fost ploaie de goluri: Botoșani-Iași: 4-0, Craiova-Astra: 2-0, FCSB-Viitorul: 3-0! *Luni seară, băieții de la Chindia s-au întâlnit cu haita „câinilor roșii”, care și-a schimbat, în sfârșit, proprietarul ‒ noul patron fiind spaniolul Pablo Cortacero ‒, dar și antrenorul, Cosmin Contra. Din păcate, înnoirea nu a dat roade, Dinamo pierzând cu 1-0. Cu o așa trupă, Guriță n-o să facă nicio scofală!