AcasăEditorialDan Claudiu TanasescuCorida din groapa Vergului!

Corida din groapa Vergului!

Cu mulți ani în urmă, de la Bariera Vergului și până pe unde se află acum Arena Națională exista o groapă imensă, în care, în zilele de sărbătoare, se organiza bâlciul Bucureștilor, prilej ca o adunătură de comercianți gureși să-și vândă neînsemnatele manufacturi, și totodată gazdă a tot soiul de distracții insolite, printre care luptele cu tauri.

Un spectacol însă rudimentar, fără toreadori, bietele animale fiind îmboldite de stăpânii lor să se ia în coarne între ele. Joi seară, pe arena aflată pe locul vechiului iarmaroc, „tricolorii” noștri au primit vizita echipei Spaniei, în cadrul preliminariilor Euro 2020. Curiozitate mare, teamă ca la „Zidul morții”, speranțe și tribune pline ochi! Cum totuși ibericii nu ne învinseseră niciodată în… târgul lui Bucur, toată presa, nu doar cea de sport, ci și publicațiile care ne aiuresc vânzându-ne „produse” politice supraevaluate, ne asigura că „tradiția” va fi păstrată. Dar să vezi beleaua că alde Sergio Ramos s-au pornit încă din primul minut să-i paseze pe aleșii lui Cosmin Contra, de le împletiseră picioarele două câte două, și, spărgând anemicele metereze ale apărării, aduceau cu ușurință „buclucașa” la poarta lui Tătărușanu! Norocul cel mare a fost cu acest talentat fotbalist, care pe tot timpul jocului, nu doar în primele minute, ca un adevărat erou, a salvat „naționala” de la o mare umilință. În prima repriză, băieții noștri se purtau de parcă băuseră ceai de mac. Nu tu marcaj, nu tu agresivitate, o evoluție aproape de penibil! Văzând ce se petrece pe teren, „Guriță”, după pauză, a schimbat macazul, introducându-i pe Florin Andone și Ianis Hagi. Iar aspectul jocului s-a îmbunătățit! La început s-a simțit un fior de revigorare, ca până la urmă, în ultimele minute, alde Pușcaș să-i înghesuie pe „conchistadori” în propriul careu, „scufundând” o minge în plasa adversă, iar când mai era puțin de jucat au ratat două ocazii cât Everestul! Dorita reușită ar fi egalat scorul pe tabela de marcaj, care arăta 2-1 pentru oaspeți, fiindcă ei marcaseră în prima repriză un gol din penalty, la un fault, care n-a fost fault, dictat dintr-o mișcare de… iatagan de „sultanul” bavarez Deniz Aytekin, și încă unul la începutul mitanului secund, frumos și meritat. Dar trebuie să recunoaștem că „matadorii” lui Robert Moreno au desfășurat mai bine de trei sferturi din meci o adevărată coridă cu „tăurașii” lui Contra, însă cele zece minute de la sfârșitul partidei ne-au încălzit inimile și ne-au resădit speranța… supraviețuirii! Se poate spune însă că trezirea din semiletargie a „tricolorilor” a fost un pic ajutată și de eliminarea, în minutul 79, a fundașului Llorente. Păcat că ai noștri n-au izbutit să profite și să egaleze, căci, deși spaniolii ne-au fost net superiori, ar fi fost totuși posibil. Oricum, lupta pentru calificare o vom duce cu formațiile Suediei și Norvegiei, cocoțate, la acest moment, înaintea meciului cu Malta, pe locurile al doilea și al treilea. *Dar a sosit și ziua de duminică, în care s-a disputat partida cu Malta. Jocul a fost anost, oaspeții, pe care îi credeam ușor de învins, s-au purtat ca niște fotbaliști cu tupeu, și dacă Pușcaș nu ar fi marcat la începutul reprizei a doua, trimițând mingea cu capul, primită dintr-un corner executat foarte bine de Ianis Hagi, mai probabil la sfârșitul celor 94 de minute de chinuială scorul ar fi arătat… jalnic spre dramatic! Însă mulțumită acelui gol, reprezentativa noastră a învins cu 1-0. De remarcat faptul că maltezii au avut vreo trei ocazii din care puteau marca, situație care ne-ar fi depărtat ireversibil de posibilitatea calificării. Dar și așa… nimic nu e tranșat, cu toate că întâlnirea din noapte a Suediei cu Norvegia s-a terminat 1-1, scor favorabil echipei noastre. Astfel, România urcă pe locul al treilea în Grupa F, cu 10 puncte, după Spania (18 puncte) și Suedia (11 puncte), urmată, la un punct distanță, de Norvegia.

P.S. Nu ne erau de ajuns greșelile și furtișagurile, plus aroganțele, arbitrilor din prima ligă, că uite s-a deschis sezonul pentru asemenea fapte și în Liga a doua! Astfel, în meciul dintre Rapid și Viitorul Târgu Jiu, din etapa a șasea a fostei divizii secunde, fluiericiul ploieștean Adrian Iliyeș i-a furat ca în codru pe bucureșteni, refuzându-le o lovitură de la unsprezece metri, urmare a unui fault produs în careul oltenilor, mutând infracțiunea în afara suprafeței de pedeapsă! Apoi, la revendicarea logică a lui Pancu, omul în negru i-a arătat cartonașul galben antrenorului giuleștean. Măi, să fie, drăguții de arbitri au ajuns niște dictatori cu nasuri de ceară și ochi de sticlă!