AcasăEditorialDan Claudiu TanasescuCiobănaș la oi m-aș duce...

Ciobănaș la oi m-aș duce…

Cred că ăsta-i cântecul pe care și l-a fredonat Becali după ce echipa sa, FCSB, a fost umilită (învinsă cu 1-0) în țara de baștină a lui Ioseb Djugașvili, alias Iosif Stalin, de o trupă de georgieni, în turul 2 preliminar din cadrul modestei competiții Conference League. Am scris „umilită” fiindcă, după aspectul jocului, putea fi chiar mai rău, într-atât de rău încât o diferență de trei sau patru goluri în favoarea fotbaliștilor clubului Saburtalo din Tbilisi nu ar fi mirat pe nimeni. Și asta deoarece simbriașii latifundiarului din Pipera au semănat, în exprimarea lor, cu niște repetenți care nu au reușit, în afară de doi dintre ei, portarul Târnovanu și înaintașul Codrea, să obțină notă de trecere!

Ăilalți toți, o apă și-un pământ, s-au amăgit că joacă fotbal, dar le-a ieșit altceva: țurca! Mă uitam la ei și mi se părea că au picioare de lut, pricină care-i oprea din alergătură, iar atunci când dădeau să conducă mingea o făceau precum învârte porcul dovleacul! Și dacă le trecea cumva prin tărtăcuță să paseze vreunui coechipier, din motive de „nema tehnica” trimiteau „obiectul” aiurea ori exact în picioarele adversarilor. Câtă lipsă de interes, de dăruire, la acești… fotbaliști recompensați cu tainuri dolofane și un trai de invidiat, nu-ți vine să crezi! Chiar vreo trei dintre ei, fundașii Ovidiu Popescu, Dawa și Tamm, s-au dovedit buni de dus la circ pe post de clovni, ei primind, de altfel, nota 3 de la ziaristul „Gazetei Sporturilor”. După o asemenea plesneală, vocalul machedon Gigi a declarat că se retrage, dar cu o anume strategie, adică să-și scoată banii cheltuiți! Ideea pare bună, dar cine cumpără un apărător precum Tamm, despre care însuși patronul spune că nu a auzit?! Văleleu!

*Al doilea meci în ordinea iscării unor neliniștitoare speranțe l-aș cataloga pe cel din Albania, dintre echipa Vllaznia și juveții lui Laszlo Balint. Oltenii făcură un prim mitan lăudabil, chiar conduseră cu 1-0, prin golul înscris de Ivan, numai că fură egalați în repriza a doua, prin unicul șut la poartă al gazdelor! Scorul de 1-1 întreține totuși năzuința de calificare a Craiovei în meciul retur, ce se va disputa în Cetatea Băniei. *Tot în Conference League, la Sfântu Gheorghe, echipa locală, Sepsi, s-a confruntat cu slovenii de la Olimpija Ljubljana. S-au consemnat și oarece surprize! Prima a fost cea iscată de prezența prim-ministrului Ungariei, Viktor Orban, venit în România pentru a participa la Universitatea de vară de la Băile Tușnad, el alăturându-se celor 7.500 de spectatori. A doua s-a datorat golului din minutul 4 înscris de oaspeți, care a creat emoții și griji până în minutul 45+2, când Ștefănescu a reușit să egaleze. După pauză, fotbaliștii ardeleni, primind probabil de la antrenorul Cristiano Bergodi câte-o pizza cu pepperoni, intens condimentată, au sufocat careul slovenilor, iar prin presiunea exercitată au mai obținut două goluri, prin Păun și prin autogolul lui Nukic. Dar scorul (3-1) putea fi chiar mai drastic, dacă tânărul portar al oaspeților, Vidovsek, n-ar fi fost într-o formă de excepție. Cu zestrea acumulată, covăsnenii trag speranță că se vor califica în turul următor.

*Al patrulea joc din competiția europeană cu pricina s-a disputat între CFR Cluj și Inter D’Escaldes, o echipă dintr-un minuscul stat, Principatul Andorra (cu vreo 85.000 de locuitori). Încheiată cu 3-0 în favoarea elevilor lui Dan Petrescu, partida nu a fost însă un galop de sănătate pentru ei, ajutați fiind de românul Mihai Feher, fundaș al andorranilor, care a comis un penalty (în minutul 6) și un autogol (în minutul 84)! În ciuda lamentărilor Bursucului, care, printre altele, se plânge de lunga deplasare până în Andorra, motiv de insurmontabilă oboseală pentru fragilii lui jucători, mai mult ca sigur „ceferiștii” se vor califica în turul următor, unde o vor întâlni pe Șahtior Soligorsk, din Belarus. *După isprăvile din Conference League, revenind la oile noastre, consemnăm primul meci din etapa a doua a… Superligii (ce mai, suntem mari, am lăsat de căruță Liga!), desfășurat vineri, între Mioveni și Farul. Echipa lui Hagi a câștigat cu scorul de 2-0, urmare a două penalty-uri transformate de Adi Petre. *Sâmbătă seară s-au confruntat FC Voluntari și Botoșani. Moldovenii conduși de Teja, proaspătul lor antrenor, le-au înfundat șapca pe ochi băieților cu ancora pictată pe sigla clubului înființat de fostul marinar Pandele, azi edilul Voluntariului, învingându-i cu 1-0.

*Mă întreb ce capete umplute cu câlți, în care s-a încins tărâța, au programat, în vârful vipiei din luna lui Cuptor, patru meciuri într-o zi, cea de duminică, două dintre ele la ora 12 (Sepsi-Argeș) și la ora 16 (FCU Craiova-CFR Cluj)?! Am aflat că respectivele cluburi au solicitat schimbarea zilei și a orei, dar au fost ușuiți. Se pare că ălora de la FRF și LPF li s-a făcut de… urât! Așadar, la douăsprezece trecute fix, vorba știm noi cui, trupa lui Bergodi, ignorând arșița care incendiase pământul, a jucat fără greșeală, în viteză, cu mingi lungi ale fundașilor ce-și alergau fără odihnă, ca la cursele de iepuri, atacanții, de parcă în aer nu pluteau aproape 40 de linioare ale lui Celsius, ci atmosfera unei seri răcoroase de început de vară! Și prin strădania asta s-a cuibărit victoria cu 4-0. Argeșenii, sărmanii, nici n-au apucat să mai ajungă în arealul portarului covăsnean Niczuly!

*Meciul din timpul siestei, de la ora 16, la o temperatură mai câinoasă decât cea de la prânz (peste 40 de grade), a fost de zile mari: oltenașii moldoveanului Marius Croitoru au jucat de parcă erau coordonați de un computer! Cu toate că ardelenii lui Dan Petrescu au marcat primii, în minutul 14, prin Deac, la o neatenție a apărării din Bănie, singura, de altfel, această „legiune străină”, formată din foarte mulți fotbaliști adunați din cele patru zări ale pământului, nu a ținut seamă de „cupola de foc”, inventată de o televiziune pornită să ne bage zilnic în sperieți, și a jucat metodic, cu sute de pase precise, care i-au amețit pe clujeni și i-au obligat să se recunoască învinși, cu scorul final de 3-1! *Al treilea meci al zilei, U Cluj-U Craiova, s-a disputat la Mediaș, sub mângâierea unei ploi de vară. Oltenii, conduși din minutul 6, au reușit să egaleze abia după vreo șaizeci de minute. Cam atât! *Al patrulea meci al zilei s-a disputat sub lumina reflectoarelor, între Rapid și FCSB. Giuleștenii, printre petarde și întreruperi de hidratare, au învins turma ciobănașului cu 2-0!