AcasăEditorialDan Claudiu TanasescuCăpitan la... nouășpe ani!

Căpitan la… nouășpe ani!

Joi, întreaga Europă a dat în fiert din pricina meciurilor din Conference League. Cum și noi suntem încă în respectivul continent, având două echipe în competiția vizată, n-am lipsit din această caznă, precum nu absentează luna martie din post! Prima ieșită pe gazon a fost trupa de obosiți a lui Dan Petrescu. Meciul s-a disputat pe terenul din Gruia, unde ardelenii i-au primit pe urmașii lui Osman Pașa, fotbaliștii de la Sivasspor.

Cum turcii au ajuns la Cluj fără lădoiul cu echipament, din motive de avioane zăpăcite, primul gest de generozitate al celor de sub Dealul Feleacului a fost să-i împrumute cu tricouri și chiloți pe oaspeți, pentru ca partida să se poată desfășura. Apoi, evoluând ca domnișoarele suferinde de anemie clorotică, elevii Bursucului le-au stimulat curajul adversarilor, tot un gest de generozitate, lăsându-i să atace și să conducă, în fapt, jocul. După aia, în minutul 28, Deac și-a dovedit o dată în plus mărinimia și a comis un fault în careul propriu, penalty-ul oferit în dar fiind transformat de Gradel. Scorul a devenit astfel 1-0 pentru Sivasspor, rezultat rămas până la final, întrucât cele câteva atacuri palide ale formației clujene nu au reușit să aducă nici măcar egalarea. La toate astea s-a adăugat și generozitatea față de oaspeți a arbitrului olandez Allard Lindhout, care i-a iertat pe osmanlâi de trei penalty-uri! De le-ar fi acordat, poate altul era rezultatul, dar așa… CFR-ul a pierdut trei puncte, adăstând pe locul al treilea din grupă.

*A doua partidă s-a disputat între FCSB și Anderlecht. Chiar dacă purta laurii unui trecut de marcă, trupa belgiană nu i-a băgat în spaime pe Gigi și Dică, dovada stând în faptul că, relaxați, cei doi au pornit meciul cu o droaie de rezerve și, spre mirarea fanilor, cu puștiul Octavian Popescu pe post de căpitan de echipă! Așadar, Radunovici, Compagno, Cordea și Coman au rămas inițial pe băncuță, ca rezerve de lux! Nu sunt multe de scris despre această întâlnire, în care, până la urmă, de teama unei înfrângeri și din speranța unei eventuale victorii, trei dintre cei patru „corifei” ai echipei au fost introduși în teren. Dar nici cu aceștia nu s-a produs minunea, întrucât belgienii au „ținut bine ușa”, nelăsând să pătrundă vreo minge! Astfel, partida s-a încheiat la egalitate, 0-0, antrenorii răsuflând ușurați, fiindcă au scăpat de umilința pierderii celor trei puncte.

Deocamdată bucureștenii stau pe locul al treilea din grupă și se plâng că au avut ghinion la tragerea la sorți, considerând că au nimerit adversare dintre cele mai dificile. Ca și în meciul de la Cluj, și la acesta arbitrul întâlnirii, un austriac, Sebastian Gishamer, nu a fluierat fault în careu atunci când, în minutul 28, portarul oaspete l-a busculat pe Dawa. Dar, una peste alta, trebuie să recunoaștem că același urmaș al supușilor lui Franz Ioseph I l-a iertat și pe Crețu, care l-a pus jos ca pe un sac de cartofi, în minutul 82, în arealul lui Târnovanu, pe Sebastiano Esposito. În ceea ce îi privește pe „roș-albaștri”, a părut ciudată decizia de a fi numit căpitan, la cei nouăsprezece ani, imberbul Octavian Popescu, cel care se mai crede încă în curtea școlii, driblând chiar și când este atacat de câte trei adversari, pierzând, bineînțeles, mingea. Experimentele făcute de Becali și Dică au drept rezultat ceva din „Experimentul Philadelphia”, anume faptul că nu se vede mai nimic palpabil, gen uite vaporul, nu e vaporul!

*De vineri, etapa a 11-a a dat undă verde partidei dintre FC Voluntari și FCU Craiova. Oltenii au pasat de le-au scos peri albi ilfovenilor, dar în final jucătorii cu ancora edilului Pandele (fost marinar) pe piept le-au scufundat speranțele, învingându-i cu 1-0, spre disperarea lui Croitoru. S-a simțit din plin lipsa lui Compagno, aspirat de carboavele lui Gigi din Pipera.

*Seara, la lumina reflectoarelor (să vedem cât se va mai juca în nocturnă, după ce doamna Ursula de la UE cere cu insistență să stingem becurile!?), Farul a… strălucit pe gazonul din Ploiești, înfrângându-i pe ambițioșii petroliști cu scorul de 3-1. Partida a avut o desfășurare ciudată: în primul mitan, găzarii abia au atins mingea, ca după consumarea pauzei de cafea să le-o cam ascundă constănțenilor. Alibec a marcat două goluri superbe și a pasat puștiului Sali pentru al treilea. De partea cealaltă, Gabi Tamaș a fost un… titan!

*Sâmbătă, la timpul siestei, arădenii au primit vizita sașilor de pe Cibin. Ambiții cât Casa Scânteii, de care au profitat sibienii, ei învingând cu scorul de 2-1.

*În meciul programat pe terenul din Sfântu Gheorghe, elevii lui Bergodi i-au făcut harcea-parcea pe neajutorații lui Teja. Ce altceva se mai poate comenta despre acest joc, atâta vreme cât covăsnenii le-au vârât șapte goluri în poartă botoșănenilor?! Un 7-0 devenit scorul campionatului! Doar în pielea antrenorului-încasator să nu fii!

*În Grant, susținuți de un stadion întreg, rapidiștii au reușit, cu o ultimă suflare, să-i învingă pe cei de la Mioveni cu 2-1. Rapidul a cam pufăit, iar fabricanții de automobile au fost un real pericol pentru reprezentanții acarilor, conducând prin golul lui Scarlatache și jucând trei sferturi din meci în zece oameni. Antrenorul giuleștean Mutu s-a declarat mulțumit de rezultat, dar cu vorbe un pic amare. Oricum, echipa lui se află pe locul secund al faimoasei Superligi, el stând liniștit două săptămâni, cât se ia pauză pentru meciurile echipei naționale.

*Duminică seară, în Bănie, trupa fostului „fecesebist” Rădoi a câștigat cu 2-1 partida cu răsfățații lui Nicolae Dică. Scorul a fost realizat prin două lovituri de la 11 metri și un autogol, cel al izbânzii oltene, venit în minutul 66, „opera” nefericitului bucureștean Oaidă! Este de neînțeles cum simbriașii lui Becali, ajunși pe locul 14 în actuala ediție de campionat, nu pot accede în rândul echipelor fruntașe?! Ca o concluzie despre jocurile primelor unsprezece etape, este îngrijorător că s-au înmulțit trântele, călcăturile pe laba piciorului, meleurile, căpățânile în figură, tragerile de elasticul chiloților, comportament ce îmi induce gândul că, în viitorul apropiat, drăguții de fotbaliști vor trece la secția de rugby!