AcasăEditorialDan Claudiu TanasescuCâinele moare de drum lung...

Câinele moare de drum lung…

Nu de prea multă vreme, prin presa scrisă și televizată, niște băieți, care se cred deștepți nevoie mare, au dat buzna în soarta lui Dan Petrescu, cântându-i prohodul (din punct de vedere profesional), ca urmare, chipurile, a mătrășirii lui (știau ei precis!) de la echipa sud-coreeană Jeonbuk Hyundai Motors.

Acești îngrijorați prezicători, plecați mai degrabă cu sorcova, au dat-o în bară considerând drept sigură demiterea Bursucului, fiindcă „năpăstuitul” antrenor, spre disperarea lor, a reușit să se califice în optimile de finală ale Ligii Campionilor Asiei, învingând lidera grupei, Bangkok United! Așadar, se poate spune despre drăguții „formatori de opinie” că au înghițind gogoașa și că merită băgați în cimilitura populară „Câinele moare de drum lung, și prostul de grija altuia”! Din păcate, cam în aceeași notă de inadecvare s-au petrecut lucrurile zilele trecute la Bruxelles, unde „șeful statului” și-a arătat grija părintească față de Republica Moldova și de Ucraina, lăsând deoparte nevoile tot mai usturătoare ale poporului pe care îl reprezintă! Și, colac peste pupăză, Ciolacu, cotropit de grija altora, s-a repezit până la Kiev ca să-l asigure pe Zelenski că-i va achita cei douăzeci și cinci de milioane de euro promiși, în timp ce medicii de familie nu și-au primit drepturile financiare de două luni, că nu sunt bani!

*Revenind la fotbal, cu câteva zile înaintea Ignatului s-a pornit Etapa a douăzecea a Superligii. „Praznicul” a fost deschis de „voluntarii” lui Marin Dună și Ilie Poenaru, avându-i drept oaspeți pe juveții conduși de Giovanni Costantino. Meciul a debutat în forță, echipele alergând cu limba scoasă după gol. De altfel, s-a și introdus mingea în poartă destul de repede (dar inutil): mai întâi oltenii, în minutul 21, prin Chițu, care l-a învins pe portarul Fernandes, dar reușita lui a fost anulată pe motiv de ofsaid, iar după două minute a venit rândul ilfovenilor să piardă gustul golului, anihilat de ofsaid! Dar nu după multă vreme (minutul 37), juvetele de import Sidibe inițiază o cursă pe extremă, centrează în careu, de unde Blănuță înscrie. Este 1-0 pentru FCU 1948, scor cu care, până la urmă, se și încheie partida, în ciuda faptului că în ultimele minute cei din Voluntari au fost cât pe-aci să egaleze. Dar… nu s-a putut!

*Al doilea meci al zilei de vineri s-a disputat pe terenul ploieștenilor, între Petrolul și Rapid. Meci fără o istorie deosebită, marcat de neputința ambelor formații de a înscrie și încheiat cu un nul jenant. La acest surogat de fotbal a mai contribuit, în oarecare măsură, eliminarea, încă din minutul 6 al partidei, a fundașului rapidist Borza, lipsa acestuia dereglând întreaga strategie a lui Bergodi. Se tot trâmbițează că „șefii de gară” Șucu și Angelescu vor să-l trimită în șomaj pe antrenorul italian, iar în locul lui să îl aducă pe Măldărășanu. Cunoscând atmosfera clocotitoare de sub Podul Grant, l-aș sfătui pe tehnicianul de pe Cibin să nu se lase vrăjit de cântecul… Feroviei! În ciuda absenței fotbalului pe gazonul din Țara Gazului, atmosfera a fost totuși… colorată de câteva petarde și fumigene aruncate de nestăpâniții fani ai mult-iubitei ‒ după zicerea peluzei ‒ „coțofene”!

*În ziua de sâmbătă, alde Burleanu au înghesuit meciurile precum se strâng milogii la pomană! La prânz, UTA a primit pe terenul ei formația Farul Constanța. Joc plictisitor, fără vreo calitate, încheiat cu 0-0.

*Înaintea asfințitului, la Craiova, echipa lui Leo Grozavu, Poli Iași, a reușit să găbjească un punct de la oltenii bulgarului Petev. Partida, ca aspect, a fost împărțită în două: în primul mitan oltenii au dominat și au înscris două goluri, ca apoi, după pauză, moldovenii, scuturându-se din somnolență, să pună osul la bătaie, izbutind să egaleze. Meciul s-a sfârșit cu scorul de 2-2. E de menționat că în minutul 92 Markovic a înscris, dar VAR-ul a dibuit că tânărul sârb se afla în ofsaid, așa că toată agitația juveților a fost degeaba.

*La lumina lămpașelor de lux ale Arenei Naționale, animată mai mult de guguștiuci decât de spectatori, FCSB a primit formația Hermannstadt. După un joc în care sibienii lui Măldărășanu aproape că nu s-au văzut, trupa lui Becali a câștigat cu scorul de 3-0. Cu această ispravă, „roș-albaștrii” și-au consolidat poziția de lideri ai clasamentului. Pe la colțuri se bârfește că rezultatul nu ar fi curat, motivul fiind legat de transferul jucătorului „sibian” Baba Alhassan la echipa oierului Gigi!!

*Duminică, la Cluj, „șepcile roșii” au încercat să decălească Oțelul! Din păcate pentru ei, nu le-a reușit vrerea, întrucât gălățenii au înscris un gol (în minutul 25), care, de altfel, a și parafat victoria lor. Ardelenii în partea a doua a meciului au ocupat arealul dunărenilor, dar totul a fost… de măgan!

*Seara, la Sfântu Gheorghe, Sepsi a întâlnit CFR-ul din Gruia. Meci alert, spectaculos, în care gazdele au fost mai bune. Scorul l-au deschis clujenii, dar covăsnenii au reușit egalarea, ca apoi, în minutul 85, Damașcan să înscrie golul victoriei. Patronul Dioszegi arăta la sfârșitul meciului precum un sugar care a primit țâță!

P.S. Meteahna tușierilor de a nu ridica fanionul în momentul când un fotbalist se află în ofsaid, ci lasă jocul să se desfășoare, fără rost, până uneori împricinatul mai și înscrie, continuă cu o enervantă nesimțire. Din această cauză se apelează la VAR, situație care duce la pierdere de timp și totodată reușește să scoată din sărite spectatorii și, neîndoielnic, antrenorii și jucătorii!