AcasăEditorialDan Claudiu TanasescuCa „La șapte păcate”!

Ca „La șapte păcate”!

În a treia zi de Paște, când mai toți creștinii își mângâie aparatul digestiv cu câte-un ceai de rostoparniță, pe stadionul vecin cu cimitirul Ghencea, două surogate ale fostelor echipe multicampioane, Steaua și Dinamo, s-au întâlnit în așa-zisul derby, pentru a stabili care e mai… tare! Cu o asistență bogată (20000 de privitori), alcătuită din mulți microbiști, împănați cu cele două galerii venite mai mult să se ia la harță decât să urmărească jocul „idolilor” eșuați în „B”, partida s-a scăldat într-o dezordine rar întâlnită, cu tribune arzând, cu petarde și fumigene aruncate non-stop, bușituri, înjurături ca la ușa cortului, scaune aduse în stare de casare, lupte cu jandarmii și o degringoladă descurajantă, speriindu-i pe spectatorii de bună-credință.

Meciul a fost și el cam pe același calapod, cu cotonogeli, greșeli impardonabile, arbitraj miop și întârzieri de la orarul prestabilit. Doar la puțin timp de la începutul partidei, în minutul 19, gafeurul dinamovist Patriche i-a tras, taman în careul propriu, o bușitură câinească la fluierul piciorului atacantului Chunchukov, un motiv propice pentru arbitrul Găman de a sufla în piculină și a acorda lovitura de la punctul de var, transformată de „roș-albaștri”. Mai apoi, „câinele roșu” Oncescu, desemnat de antrenorul Ovidiu Burcă să apere poarta dinamovistă, vrând să facă pe fachirul, a greșit pasa către un coechipier și, din nerozia lui, stelistul Chipirliu a înscris al doilea gol în acest meci, al echipei sale și al lui. Era minutul 29, și cei veniți din Groapa Teiului arătau precum o haită de câini loviți de inundații! Ce s-a mai pretrecut nu mai are prea mare importanță, doar că cei din Ghencea au pus un TAB în fața portarului Dincă, nervosul Patriche a mai achiziționat un cartonaș galben și a fost trimis sub tribune, iar omul în negru, Găman, s-a făcut că plouă exact în clipele când Țâră a fost tras de tricou în careul advers, de către stoperul Sabău! Iar după ce „întâlnirea prietenească” s-a încheiat, hoardele de ultrași au pus-o de un scandal stradal de mai mare sperietura, confruntare din care jandarmii au arestat vreo douăzeci de bătăuși și, „ultragiați”, și-au mai rotunjit veniturile cu o mulțime de amenzi date!

În ciuda acestui balamuc creat în tribune și pe străzile capitalei, cei de la „Gazeta sporturilor” adoptă un ton admirativ, apreciind „atmosfera”; fumul petardelor, distrugerile din stadion și dezordinea de pe străzile din Drumul Taberei „nepoluându-le” nicicum feericele percepții. Cât despre cele întâmplate în realitatea obiectivă: „Mucles!”, vorba unui suporter din Grant. De ce? Naiba știe și desigur și ei, cei care… scrijelesc la respectiva publicație! Talentați la osanale, reporterul lor prinde avânt și „vede” dincolo de norul de fum (creat prin incendierea scaunelor) „…o atmosferă de partidă mare realizată de pătimașii ultrași ai celor două grupări, scenografii și ironii ca la iUmor”. Iar mai apoi tonul poetico-admirativ completează elogiul: „Atmosferă electrizantă în Ghencea, în meciul orgoliilor dintre CSA Steaua și Dinamo. Peluze colorate și pline de bannere, o bătălie a ironiilor între cele două grupări, scenografii cum tot mai rar vezi în fotbalul românesc. Suporterii și-au dat interesul pentru acest duel mai ceva ca fotbaliștii. De fapt, ei sunt bunul cel mai de preț al celor două cluburi, acesta a fost meciul lor”. Îl întreb pe distinsul ziarist, directorul publicației, Ioanițoaia: Nene Ovidiule, unde naiba i-ai trimis pe băieții ăștia, de scriu de parcă au văzut alt meci?! Nu de alta, dar în realitate lucrurile s-au petrecut ca la crâșma „La șapte păcate”! Dacă așa arată „lupta” pentru promovarea în Superligă, atunci mai bine… lipsă!

*Revenind la prima ligă, vineri s-a disputat partida dintre Sepsi și Universitatea Craiova. Un meci căruia i s-ar potrivi zicala „Unul muncește, și-altul huzurește”! Covăsnenii au avut mingea mai tot timpul, strădania lor i-a condus la poarta adversarilor de multe ori, dar au ratat incredibil, ba de două ori chiar de la trei metri de plasa unde ar fi trebuit să „cazeze” mingea! În schimb, craiovenii au avut doar câteva atacuri, din care au înscris de două ori. Abia la spartul târgului (minutul 95), Ștefănescu a reușit golul de onoare al gazdelor. Cu scorul de 2-1 și cele trei puncte câștigate, echipa lui Neagoe „atacă” un loc pe podium, dar calea-i lungă!

*Sâmbătă, pe malul mării, Farul a strălucit, afectându-le vederea clară ceferiștilor clujeni, care veniseră în orașul Ovidiu să pună de-o învârtită! Ei, bine, nu le-a mai mers campionilor cu obișnuitele victorii ori egalări „la mustață”, în ultimele minute ale partidelor, întrucât puștiul de 17 ani Mazilu le-a făcut beleaua în minutul 53, înscriind golul victoriei. Geaba s-au zobit ardelenii, că Zeița Fortuna își alesese învingătorii! În minutul 89, arbitrul Sebastian Colțescu a acordat un penalty în favoarea echipei lui Dan Petrescu, dar VAR-ul i-a stricat dărnicia, anulând decizia.

*Duminică, în Giulești, Rapidulețul s-a străduit să le schimbe macazul celor de la FCSB, care au tot ținut-o multe etape într-o veselie. Și a reușit prin golul din minutul 21 al lui Albu. Despre meci se poate spune că a avut reprize diferite: în prima, elevii lui Mutu au dominat, când au și înscris, iar în a doua trupa lui Becali a presat, dar a ratat o mulțime de ocazii. Partida s-a pornit cu vreo șapte minute întârziere, din pricina fumului gros produs de niscai fumigene, ce a ascuns terenul și jucătorii, spre nemulțumirea arbitrului Feșnic. Iar atunci când a început, încă din primele minute am asistat la o cotonogeală strașnică, la care jucătorii nu au renunțat nici de frica acelor cartonașe arătate de arbitru! Cu această victorie, Rapidul își mai adaugă trei puncte la clasament, dar, spre necazul fanilor, tot pe penultimul loc din play-off rămâne.