AcasăEditorialDan Claudiu TanasescuVai... și de la capăt!

Vai… și de la capăt!

După „răsunătoarea” victorie cu 1-0 a echipei noastre naționale de fotbal asupra reprezentanților celor fro patru sute de mii de suflete ce respiră în insula Malta, la care se adaugă și chelfăneala primită de trupa de tineret a lui Rădoi, a venit timpul ca Liga întâi s-o ia de la capăt cu  jocurile.

Chermeza a fost deschisă de corcoliții „academicieni” ai comunei Clinceni, dimpreună cu dunărenii lui Dan Alexa. În prima repriză cele două echipe au jucat atât de șters încât credeai că sunt o adunătură de pensionari care bat mingea în părculețul din fața blocului, cu berica ascunsă în tufele de ambrozie. În partea a doua a surogatului de fotbal, mânați de la spate de antrenori și, probabil, revitalizați de ceașca de cappuccino ingerată, băieții au mai purces la câte-o mică acțiune, dar, cel mai adesea, scopul principal ‒ mi s-a părut ‒ au fost faulturile, purtare care l-a obligat pe arbitrul Florin Andrei să acorde șase cartonașe galbene, alături de unul stacojiu adresat „astralului” Radunovic. Până la urmă, chinul s-a încheiat cu scorul de 1-1, provocându-le bieților spectatori un gust amar, dar și oleacă de veselie, privind cum Al. Popescu și Tamaș vâră „buclucașa” în propria poartă! *Sub Dealul Feleacului, „bursucii” suspendatului Dan Petrescu ‒ pentru patru etape, pe bază de țipurituri… cu trimitere ‒ i-au întâmpinat pe ilfovenii de la Voluntari. Meciul s-a pornit cu mulți draci și cu un gol în al doilea minut, înscris de „ceferistul” Itu, cu cotonogeli ca la bătăile dintre clanurilor Mafoamea și Niță Chioru, care speriau Bucureștii prin anii ’48-’49. Din pricină de bușituri și coate-n scăfârlie, deja în minutul 28 oaspeții aveau doi jucători eliminați, iar Salvarea umbla asiduu pe gazon, precum iepurele după morcovi! Cum era de așteptat, elevii lui Bergodi au intrat în panică și n-au mai știut ce să facă, iar clujenii, răi la suflet, au profitat de faptul că adversarii lor rămăseseră în nouă oameni și le-au mai administrat încă patru goluri! Astfel, Deac și ai săi au ieșit în evidență, dar să vedem dacă și în confruntarea cu Lazio, de joi seară, din Europa League, vor izbuti același lucru!? Bergodi, săracul de el, arăta la sfârșitul meciului precum un câine scos din fântână! *A doua zi, sâmbătă, Chindia, jucând la Ploiești în chip de gazdă, a prestat împotriva celor de la Sfântu Gheorghe. Meci plăcut, încheiat nedecis, cu punctele împărțite frățește (0-0). De remarcat faptul că Sepsi a reușit să înregistreze, în cele nouă etape disputate, șapte jocuri cu scor egal! Ar mai fi de zis că ardelenii au ratat o lovitură de la unsprezece metri. În rest, numai de bine. *Al doilea meci al zilei s-a disputat pe Arena Națională, unde Dinamo a primit vizita celor de la Botoșani. Partida a fost animată, cu faze spectaculoase și cu intervenții salutare ale ambilor portari. Cele două combatante au alergat întreg timpul de joc în viteza a patra, creându-și numeroase faze de poartă. „Câinii roșii” au arătat că sunt în revenire de formă, și dacă ar fi întâlnit o trupă mai puțin arțăgoasă, mai necombativă, ar fi putut obține victoria. N-a fost însă așa, chiar dacă Sorescu a deschis scorul în minutul 58, fiindcă Moussa a egalat după șapte minute. Din păcate pentru elevii lui Marius Croitoru, fluiericiul întâlnirii George Rădulescu i-a vitregit de două lovituri de la punctul văruit, Roman fiind bușit fără milă de pământ de elevii lui Dușan Uhrin. Dar, deh, o fi fost lumina slabă, și împricinatul n-a văzut! *Meciul Poli Iași-Hermannstadt, disputat, din pricini de teren în reconstrucție, la Botoșani, s-a terminat la egalitate (0-0). Echipele au plimbat cu teamă mingea mai cu seamă pe la mijlocul terenului, faptă care nu le-a dat putința să înscrie. *Duminică seară, cea mai așteptată confruntare a etapei a noua s-a desfășurat pe arătura superbei arene craiovene (la orice opinteală, hălci de gazon săreau ca lovite de branduri), între trupa proaspătului sosit antrenor Victor Pițurcă și formația lui Bogdan Vintilă, bănuit ca secund al lui Gigi din Pipera. Încă de la început s-a văzut că Piți nu a reușit să „asambleze”, în cele două săptămâni avute la dispoziție, echipa juveților, spre diferență de bucureșteni, care au arătat că și-au mai pus la punct jocul. În prima repriză doljenii s-au cam chinuit, pierzând mai toate duelurile, ajungând ultimii la minge și pasând anapoda. La toate astea s-a adăugat lipsa de agresivitate, părând că au teamă de adversar. După pauză însă, ei și-au mai venit în fire și au reușit să împingă echipa lui Vintilă de multe ori în terenul din fața lui Bălgrădean, aspectul jocului schimbându-se radical. Cum și cei de la FCSB mai dădeau câte-o raită prin toloaca lui Pigliacelli, credeam că partida se va termina cu un scor egal. Numai că, în minutul 88, Coman a trimis, de la distanță, o torpilă care l-a lovit în piept pe italianul cu viză de flotant în Craiova, mingea, vicleana, a sărit din sternul portarului tocmai la noul introdus de Vintilă, ciocolatiul Tsoumou, iar acesta, cu calm, a marcat, la prima sa apariție în echipa roș-albastră! Astfel se făcu 1-0 cu doar câteva minute înainte de final, timp în care, din grabă, oltenii se bramburesc, așa că tabela îngheață la acest scor. Concluzia: echipa lui Pițurcă nu e coaptă încă, iar cea a lui Becali a început să prindă viteză!