AcasăEditorialDan Claudiu TanasescuUn gol si o pasa maiastra...

Un gol si o pasa maiastra…

Dupa ispravile, musai de laudat, ale celor doua echipe nationale –„seniorii” lui Contra si „tineretul” lui Radoi –, la numai cateva zile campionatul si-a reluat „muncile facerii”. In primul meci, de vineri, purtatorii sulitei Sfantului Gheorghe au poposit nouazeci de minute in vatra comunei Doamnei Chiajna.

In ciuda terenului din plastic, de care se plang toate echipele ajunse pe el, ardelenii de la Sepsi au desfasurat un joc modern, spectaculos si eficient, invingandu-i pe simbriasii edilului Mircea Minea cu umilitorul scor de 3-0. Ardelenii, prin prestatia lor, au dovedit ca alcatuiesc o trupa sudata, care are toate compartimentele bine puse la punct, apararea fiind de apreciat in mod deosebit, intrucat se remarca prin cele mai putine goluri primite (patru) in acest inceput de campionat. Cu aceasta izbanda, formatia condusa de Eugen Neagoe, pana una-alta, s-a asezat in aceeasi „parcare” cu… Bentleyul lui Becali, avand, ca si FCSB, 14 puncte! *In intalnirea de la ora 21, pe stadionul din Groapa Teiului, formatia preluata de Gigi Multescu, Astra, le-a pus botnita „cainilor rosii” juganiti de Florin Bratu, obligandu-i sa paraseasca propria cusca in chelalaituri, ducand in crosna doi saci de arsice cu gust de copita, sub „alintatura” de huiduieli a celor vreo mie de spectatori! Slujbasii lui Ion Niculae au venit de la Giurgiu cu gand sa castige cele trei puncte, dar, mai ales, sa sparga ghinionul de a sfarsi partidele cu scoruri egale. Jocul avantat al baietilor de langa Podul Prieteniei i-a surprins pe dinamovisti, care nu au reusit mai nimic in afara golului inscris de Subotic in minutul 88, realizare insuficienta si inutila, caci ea nu i-a ajutat nici cat negru sub unghie, tabela aratand in minutul 93 scorul de 2-1 pentru oaspeti. Este de remarcat faptul ca mult-hulitul Alibec, in partida cu pricina, a fost cel mai bun jucator de pe teren, el marcand un gol (minutul 13) si trimitand o pasa maiastra lui  Romario Moise (minutul 66), care, inspirat, a lobat „peticita” peste nefericitul Penedo. Ne bucura revenirea lui Denis, care, scapat din pripoanele „profesorilor” Dica si Becali, si-a regasit starea lui naturala, unde talentul, tratat cu oarece incredere, a generat eficienta. Iar echipa, cu aceasta victorie, s-a cocotat, deocamdata, langa FCSB si Sepsi, cu acelasi numar de puncte. *A doua zi, pe o arsita de iulie, la Calarasi, botosanenii au fost infranti de elevii lui Dan Alexa cu scorul de 3-2, dupa un meci destul de alert, daca tinem seama de vipia ce incinsese aerul precum in focarul unei locomotive. *Seara, mai pe racoare, la Medias, oltenii s-au fript in partida cu distribuitorii de gaze, pierzand cu scorul de 3-2. Meciul a fost unul sarit de pe fix, si motivul principal al acestei nebunii a stat in fluierul omului in negru, Chivulete, care a acordat patru lovituri de la unsprezece metri, trei dintre ele fiind in folosul craiovenilor! Dupa cele vazute, sustin ca niciuna n-a fost… cusera, dar el, saracul, a incercat sa-i ajute pe cultivatorii de praz, numai ca elevii lui Teja au jucat foarte bine si cu mult cap, anihiland rapidele contraatacuri ale oltenilor. Astfel, Gaz  Metan strange paisprezece puncte, asezandu-se la aceeasi masa cu trupa lui Becali, cu Astra si Sepsi! Iar Craiova ramane, deocamdata, de… caruta! *Duminica seara, sub Dealul Feleacului, trupa de mioare a lui Gigi din Pipera n-a reusit sa-i „altoiasca”, asa cum isi propusese, pe elevii portughezului Conceicao, intalnirea terminandu-se cu un scor de pace:1-1. Meciul a fost destul de agitat si ornat cu multiple cotonoage. Clujenii au jucat mai bine, au avut cateva ocazii care puteau deveni goluri, dar Balgradean a fost in mare forma. Cu punctul luat in Gruia, „ros-albastrii” s-au desprins de cele trei „megiese” din clasament, asezandu-se in fruntea bucatelor, cu 15 puncte.