Sfânta cotonogeală!

Etapa a doua a primei ligi a început vineri la timpul când găinile se urcă pe rastelele cotețului sau, în lipsa acestora, în pomii de prin curte și, cârâind și ciugulindu-se una pe alta, se pregătesc de somn.

Sub razele oblice ale soarelui, fotbaliștii din orașul gazului metan și băieții din urbea aflată în Țara Bârsei s-au aliniat la centrul terenului din Mediaș, cu gând să rupă inima târgului, sub conducerea fluiericiului Sebastian Colțescu. Însă, din păcate, încă de la primele mingi, drăguții de jucători, de la ambele echipe, în loc să joace fotbal, au dat drumul afurisitelor de cotonogeli, sperând, astfel, că fiecare dintre ei va izbuti să-i vâre frica în oase adversarului. Noua strategie le-a reușit întru totul, mai cu seamă sibienilor, care, din prea mult patos, au dat la gioale fără nicio reținere. Ce-i drept, ei s-au ales cu două cartonașe roșii, adică două eliminări, și bașca, până la urmă, uitând de grija „buclucașei”, cu două goluri în poarta lui Emanuel Novo! În primul mitan, elevii lui Costel Enache au jucat mai legat, mai clar, dar deseori „la rupere”, în timp ce fotbaliștii lui Edi Iordănescu au alergat ca după tramvaiul pe care nu ar fi vrut să-l prindă, dar neuitând, la rândul lor, să le aplice câte-o bușitură la arșice opozanților. Certați, mai probabil, pe timpul pauzei de fiul lui Tata Puiu, alde Olaru au schimbat viteza, trecând în a patra, mișcare ce le-a adus deîndată primul gol (minutul 48), când căpitanul Marius Constantin a marcat dintr-o lovitură de la unsprezece metri, acordată de arbitru în  urma unui fault comis de Buzan în propriul careu. Cu golul primit și rămași în zece oameni cu un minut înainte de penalty, prin eliminarea lui Cordea, sibienii au pierdut ritmul și au început să joace haotic, lăsându-le cale liberă medieșenilor, care au dominat și au reușit să înscrie (în minutul 71, prin Chamed) golul al doilea. Ghinionul, vorba unui sibian de soi, a căzut încă o dată pe capul oaspeților în minutul 84, când Dâlbea a primit un cartonaș roșu! Așadar, Hermannstadt pierde cu 2-0 și își încarcă traista indisciplinei cu două „foițe” stacojii! Duzina de cartonașe arătate de arbitrul întâlnirii la acest joc, precum și zecile de faulturi ne îndreptățesc să zicem despre această partidă că a fost dominată nu de fotbalul pe care-l așteptăm de la echipele noastre, ci de o… sfântă cotonogeală! *La vremea când sugarii își visează biberonul, la Ploiești, Chindia Târgoviște, în chip de gazdă, a primit replica Viitorului din Ovidiu. Ne așteptam, în urma succesului cu 5-0 obținut etapa trecută împotriva „câinilor roșii”, ca dobrogenii să le pună pielea la tăbăcit dâmbovițenilor, dar iată că socoteala de acasă nu se potrivește cu cea… de pe teren. Elevii lui Gică Hagi au dat de un adversar decis să-și vândă scump carcasa, fotbaliștii lui Viorel Moldovan jucând bine tactic, cu mult curaj și inițiind o serie de atacuri ce i-au pus în încurcătură pe alde Țâru, un astfel de raid soldându-se cu o bară. Abia după pauză Viitorul și-a limpezit jocul și a trecut la pupitru, punându-i la grea încercare pe adversari, care, norocoși, au scăpat doar cu o înfrângere la scor minim, 1-0, și asta mulțumită portarului Aioani, un puști de numai 19 ani, dar foarte talentat. Sper să nu-l fi văzut Becali și să-l reboteze… „Alugigi”! Golul învingătorilor a fost înscris de neobositul brazilian Eric, cel care, în ciuda vârstei și greutății corporale, dă adesea cep porților adverse! *Sâmbătă, la Botoșani, trupa din Voluntari a fost chelfănită de moldoveni cu scorul de 4-1. Comentariile sunt de prisos! *În aceeași zi, la Cluj, echipa lui Dan Petrescu și-a vărsat focul peste „academicienii” din satul ilfovean Clinceni, dându-le o lecție cu un scor de maidan (4-1)! *Duminică, la Iași, trupa „Chirurgului” Dan Alexa a fost „operată” de echipa proaspătului antrenor Mihai Teja. Încercările lui Alibec și ale coechipierilor săi nu au reușit să împiedice victoria moldovenilor (1-0). *Seara, pe Arena Națională, pe un gazon chilug, ca vai de mama lui, Dinamo a pierdut întâlnirea cu oltenii lui Papură cu scorul de 2-0. Din păcate, momente triste s-au petrecut pe banca de rezerve, unde antrenorul Eugen Neagoe a suferit o criză cardiacă, din pricina căreia a fost dus cu salvarea la Spitalul de Urgență. Stresul, grija, dar și ostilitatea continuă și fără rost a așa-zișilor suporteri, au stat la originea acestei situații destul de îngrijorătoare. Poate această întâmplare dramatică îi va mai potoli pe fanii cei turbulenți. *În final, mă întreb dacă nu cumva Cerul ne potopește cu valuri de apă și cu grindină cât pumnul pentru faptul că arbitrii noștri cei mioritici se cred dumnezeii gazonului?! Nu mai există meci la care acești pigmei ai unei credințe proprii să nu inventeze lovituri de la punctul cu var și să nu scoată din buzunare după placul lor cartonașele colorate!

P.S. Sunt bucuros să constat că ziarul „Libertatea” are dese relatări despre sport, și mai ales despre fotbal. Chiar în numărul din 20 iulie, talentatul Cătălin Apostol face referiri la rezultatele echipelor românești în competițiile europene. Toate bune, dar titlul articolului cam aduce cu cel pus de mine, cu o săptămână în urmă, la „Cronica microbistului”. Poate „iese” cu… un șpriț de vară! Şi nu doar pe hârtie!…