Nu mai plange, Buffi!

Al treilea meci din sferturile de finala ale Campionatului european a fost asteptat ca o ploaie in desert. Era greu de ghicit cine avea sa invinga, Germania sau Italia, echipe titrate si cu pretentii, o actuala si o fosta campioana mondiala, mai ales ca din ambele tabere rasunau indreptatite promisiuni de victorie, iar antrenorii se plimbau cu o seara inainte prin Bordeaux, unde avea sa se desfasoare intalnirea, cu un aer de ingamfare, de parca ar fi castigat deja partida. Cum era de asteptat, nemtii au pus, inca de la inceput, stapanire pe minge, iar italienii o mai gabjeau si ei cate-un pic, si atunci se urcau degraba pe scutere si accelerau cu gand sa patrunda prin gardurile din sarma ghimpata intinse in calea lor de iscusitul antrenor Joachim Low. La un moment dat, germanii detineau un record de posesie de 66 la suta! Asta arata cat de sufocati au fost, la un moment dat, dragutii de macaronari, care au inteles ca de data asta intalneau un… dusman greu de dominat. Nemtii, cu un joc precis, presau de zor cunoscutul „beton” italian, unde Chiellini tinea cu darzenie cheia portii lui Buffon. Dar, pana la urma, cu toata rezistenta peninsularilor, in minutul 65 Ozil il invinge pe portarul italian. Urmeaza cateva minute de evidenta dezorientare a broscarilor, care umblau tehui pe teren si nu stiau cum sa mai faca fata presiunii germane. Dar vine minutul 78, si oachesul german Boateng, la un corner, joaca in careu, pur si simplu, volei cu mingea de fotbal! Benucci egaleaza din penalty, iar italienii prind oleaca de aripi. Ma gandesc ca Boateng asta s-o fi crezut in tara de bastina a tatalui sau, Ghana, in timpul culesului nucilor de cocos, altfel de ce s-ar fi repezit cu bratele la „buclucasa”?! Dupa egalare, a urmat un joc fricos, in care, se vedea si din avion, fiecare tragea de timp cu gandul la prelungiri. Ceea ce s-a si intamplat! Insa cele treizeci de minute in plus n-au adus mai nimic. Ceva atacuri pe flancuri ale nemtalailor si vreo cateva incursiuni ale elevilor scoliti de Conte. Dar goluri, ioc! Asa ca rezultatul s-a impins spre loviturile de departajare. Din pacate, trebuie sa marturisesc un lucru: de indelungatul timp de cand tot privesc la jocul asta inventat de englezi, niciodata nu mi-a fost dat sa vad intr-un meci atatea ratari de la punctul cu var! Sapte, nu mai putine! Mai mare rusinea pentru jucatorii aia, multi dintre ei considerati mari vedete si platiti cu saci de carboave! Si ca sa se ajunga la departajare au fost necesare optsprezece lovituri de la punctul cu var. Au ratat de la italieni patru jucatori: Zaza, Pelle, Bonucci si Darmian, iar de la nemti: Muller, Ozil si Schweinsteiger! Unul si unul, cum se zice. Pana la urma, germanul Hector a reusit sa… nu rateze, si astfel echipa „panzerelor” s-a calificat in semifinalele competitiei, cu scorul de 1-1 (6-5)! La spartul targului, elevii lui Low se bucurau ca niste copii care au furat un darab de ciocolata din dulapul bunicii, iar scolarii lui Conte erau suparati de parca le murise scroafa in cotet! Dintre toti m-a trecut in nostalgie exceptionalul portar Buffon, care avea ochii impaienjeniti de lacrimi! „Nu mai plange, Buffi, totu-i trecator!”, i-a strigat un francez din tribuna. Doar ca pentru el s-ar putea sa nu mai fie intocmai cantecului, fiindca este posibil ca varsta sa nu-i permita sa mai participe la un viitor turneu international! Pacat, dar timpul nu iarta, oricat ai fi de mare!

P.S. In al patrulea joc din sferturi, Franta a invins Islanda, echipa  surpriza a turneului, cu scorul de 5-2, dupa un joc spectaculos, in care si insularii au avut o evolutie de apreciat. Mingea a „curs”, ca si golurile, frantujii aratand o buna pregatire tactica si o rezistenta fizica laudabila, pe care speram sa le dovedeasca si pe data de 7 iulie, cand vor intalni, in cadrul semifinalei, trupa Germaniei. Reprezentantii tarii-gazda au facut cel mai bun joc din actualul turneu, dar, cu toata severitatea scorului, adversarii lor s-au dovedit in continuare sarguinciosi, ca, de altfel, in toate meciurile sustinute! Cealalta semifinala se va disputa cu o zi inainte, avand drept protagoniste Tara Galilor si Portugalia.