Lupul pacalit de vulpe

Intr-o seara siberiana, pe malul Dunarii ce colcaie la vremea asta de scrumbii protejate de sfanta prohibitie, „lupii galbeni”, aflati sub dresura ploiesteanului de ocazie Razvan Lucescu, au purces la o vizita in arealul „vulpilor” momite de Florin Marin din viile mosierului postrevolutionar Ioan Niculae.

Starniti de dorinta de a-si dobandi dreptul de a calca in finala Cupei Romaniei pe iarba sfrijita a stadionului ctitorit de primarul Oprescu, bravii colegi ai absentului Adrian Mutu veneau dupa un meci egal (0-0), obtinut pe taramurile Petrolului, cu increderea ca zeita norocului, care nu prea le-a zambit in ultima vreme, le va intinde o mana de ajutor… Meciul a fost destul de spectaculos, mai ales multumita daruirii giurgiuvenilor, care au demonstrat ca alcatuiesc o echipa sudata, cu o tactica bine invatata si cu un plus de dorinta fata de adversarii lor. Dar, cum se mai intampla cu vicleana basica, primii care au dat cu aspiratorul in plasa au fost prahovenii, cand, in minutul 22, Tamuz l-a lasat pe Lung cel mic cu gura ca la dentist. Au urmat cateva asalturi furibunde lansate de baietii presedintelui Gheorghe Dinu, una dintre aceste incercari fiind fructificata de mult-hulitul Budescu, el egaland in minutul 52 printr-o preluare ce i-a demonstrat certa valoare si l-a obligat pe nazurosul sau patron sa-l aplaude. Apoi, lupta s-a incins. Numai ca, dupa nu mult timp, prahovenii au inceput sa se retraga in redute cu gandul ca scorul de 1-1 le este suficient pentru a se califica in finala competitiei. Si, tocmai cand Razvan Lucescu incepuse sa viseze la prelata-acoperis a Stadionului National, era minutul 94 (!), Budescu a aruncat o minge spre careul „lupilor”, Morais a prelungit-o spre Papp, iar dragutul baiat, aflat, zice-se, in ofsaid, a introdus-o in plasa exceptionalului portar Pecanha! O adevarata clipa mortala pentru oaspeti si un nimb de rachete multicolore pentru „vulpile” lui Marin Florin, care merg mai departe in finala competitiei si reactualizeaza o poveste, putin schimbata, in sensul ca de data asta lupii au luat locul ursului berc!

A doua trupa calificata in finala cu pricina a fost Steaua, care a reusit sa arunce in poarta „cainilor rosii”, in cele doua meciuri, nu mai putin de sase arsice. Pe cand dinamovistii abia au izbutit sa le trimita trei mingi in plase portarilor din Ghencea, „realizare” ce le-a scos din tartacuta ideea de a-si pune in galantar obiectul faurit din inox! Asadar, la ceas de seara, pe Arena Nationala, „vulpile” strunite de giurgiuveanul cu buletin de Bucuresti Florin Marin se vor lua la intrecere, in finala, cu „mielutii” pastoriti de Reghecampf.