Lupii rosii!

Sambata seara, la timpul cand unele televiziuni difuzeaza fie seriale turcesti, fie talk-show-uri politice, in vreme ce altele ne „fragezesc” cu promo-uri nesfarsite la emisiunile de bucatareala asezonata cu injuraturi, productii pentru care populatia se pare manifesta un apetit insatiabil (ca sa pastram tematica nealterata!), microbistii fotbalului mioritic au avut parte de un spectacol de exceptie! Ne referim la meciul disputat pe Arena Nationala din groapa Vergului, in care echipa „cainilor rosii”, cu un nou dresor, Cosmin Contra, le-a molestat oltenilor cataua de sub caruta cu coviltir, furandu-le prazul. Partida a fost de-a dreptul furibunda, Dinamo facand un joc remarcabil, mai mereu in viteza a patra, cu pase precise si contraatacuri taioase. Doljenii, invatati sa joace dezinvolt si iute doar cu echipele care nu fac presing avansat, in fata acestei atitudini agresive a bucurestenilor au zbarcit-o. „Cainii”, in acest meci, au aratat mai degraba ca niste lupi neimblanziti, dar carora zicala cu „isi schimba parul, dar naravul ba” nu li s-a mai potrivit deloc, fiindca, desi erau aceiasi posesori de „par rosu”, au reusit sa-si modifice purtarea, devenind, din ciuca batailor, invingatori fara drept de apel. Daca ar fi sa analizez comparativ toate meciurile din Etapa a 35-a, apreciez ca Dinamo s-a detasat prin calitatea jocului ‒ tehnica, tactica si impetuozitate  ‒, chiar si fata de Viitorul lui Hagi, care i-a umilit pe „violetii” din Timisoara cu scorul de 5-0. Asadar, sa recunoastem aceasta superioritate a dinamovistilor, dar sa nu incepem sa-l tamaiem pe Cosmin Contra pentru superba victorie, fiindca lotul si pregatirea, nu trebuie sa uitam, sunt opera „falcosului” Ioan Andone, matrasit peste noapte de conducerea clubului. Desi mi-a placut mult Dinamo, au existat si cateva lucruri care m-au cam nemultumit. Este vorba in primul rand despre faptul ca mai toti jucatorii dinamovisti i-au trantit si cotonogit caineste pe subtireii olteni, sub obladuirea ingaduitoare a fluiericiului de serviciu, dacul Istvan Kovacs, care le-a cam iertat trantele si coatele in capatani atribuite adversarilor. Ar mai fi de remarcat si faptul ca spre sfarsitul ambelor reprize „lupii rosii”, cum i-am botezat la acest meci, s-au cam asezat cu posteriorul in poarta, lucru care le putea aduce o mare nemultumire, vecina cu esecul, daca ne gandim numai la cele trei mingi trimise intr-un singur minut de olteni in bara portii lui Penedo. Tot din pricina acestei retrageri, craiovenii au ajuns in careul dinamovist, unde Nedelcearu l-a cosit pe Gustavo, provocand astfel lovitura de la 11 metri. Legat de asta, mai mare rasul cum doljeanul Ivan a tintit portarul, acesta aproape involuntar a respins balonul, si noroc cu Gustavo, care s-a repezit ca un uliu si a trimis mingea in plasa, facand 2-1! Geaba au presat ei, oltenii, in ultimele minute, ca „buclucasa” nu a mai vrut sa intre in poarta adversarilor. Totusi, acest rezultat nu le compromite baietilor lui Multescu locul in play-off, e drept uitandu-se cu un ochi la slanina si cu altul la faina, adica spre Medias, CFR Cluj si Astra, ale caror rezultate conteaza. Tot sambata, neastamparatii imberbi ai lui Hagi au invins, cum spuneam, cu un scor de o repriza de handbal pe studentii de pe Bega. Duminica seara, pe terenul dispecerilor de gaz metan, Steaua nu a reusit sa-i fure abacul profesorului Cristi Pustai, obtinand cu greu un meci egal (1-1)! Alibec s-a dovedit din nou omul de baza si marcator constant, el jucand foarte bine si inscriind golul trupei bucurestene. Cat despre play-off, care se apropie, mai vorbim peste doua etape.