Lunaticii

Miercuri seară, în orașul unde se fabrică autoturismele Citroën, s-a disputat întâlnirea dintre echipa locală, Rennes, și cea a lui Dan Petrescu, în cadrul Grupei E din Europa League.

În ciuda faptului că, în acest meci, bunul Dumnezeu le-a pus mâna pe cap „ceferiștilor”, neoprindu-l pe arbitrul Aleksei Eskov să elimine doi adversari, drăguții de clujeni au jucat precum niște lunatici, de parcă atunci căzuseră din astrul nopții! Cum încă din minutul 5 portarul gazdelor, Mendy, a fost trimis la cabine, ca mai apoi, la începutul reprizei secunde, Camavinga să pățească același lucru, și punând la socoteală că Deac a înscris în minutul 9 primul gol (rămas, din păcate, și unicul!) al partidei, trăgeam speranță că franțujii vor fi făcuți varză… à la Cluj, și Omrani le va vârî conaționalilor săi câțiva „ciulini”, ferfenițind plasa rămasă în grija neexperimentatului Bonet, un puști de numai16 ani, care l-a înlocuit, de nevoie, pe cotonogarul zvârlit afară la începutul partidei! Elevii Bursucului au fost de nerecunoscut, ratând ca amatorii de la Vatra Luminoasă, bramburindu-se și uitând de jocul de pase. Văzând slăbiciunea oaspeților, băieții din capitala Bretaniei au prins curaj, astfel că în minutul 26 au ajuns în situația de a executa o lovitură de la 11 metri. Din fericire pentru românașii noștri, urmașul lui Napoleon, în loc să direcționeze mingea în plasă, a trimis-o afară! Că altfel… Apoi, în repriza a doua, prin eliminarea lui Camavinga (minutul 46), ardelenii au beneficiat de șansa de a juca împotriva a doar nouă oameni, situație de care ar fi trebuit să profite, asta dacă s-ar fi trezit din somnul indolenței! Dar de unde!? Cuprinși de lene și marcați de o vădită dezorientare, ei au lăsat fotbalul pe seama gazdelor, care, prinzând curaj, s-au instalat, în ultimele douăzeci de minute, în terenul clujenilor, provocându-le multe momente de panică. Până la urmă, chinul alor noștri s-a încheiat, în minutul 95, cu scorul anemic de 1-0. O victorie cu damf de eșec! La ieșirea de pe gazon, clujenii râdeau, dar cam… mânzește! Am rămas impresionat de cei peste 30.000 de spectatori, care, în ciuda înfrângerii echipei lor, și-au aplaudat îndelung idolii la ieșirea din teren, apreciindu-le efortul de a lupta asiduu într-un meci total disproporționat, cu doar nouă jucători în teren! Dacă același lucru s-ar fi întâmplat la noi, cu o echipă din spațiul mioritic, fluierăturile și înjurăturile s-ar fi auzit și de pe… lună! *Vineri, pe Stadionul Municipal din Sfântu Gheorghe, în cadrul etapei a paisprezecea, meciul dintre Sepsi și FC Voluntari s-a încheiat cu scorul de 0-0, fiindcă „dacul” Vașvari, imitându-l pe elevul lui Julien Stephan, care a ratat lovitura de pedeapsă în partida Rennes-CFR Cluj, a trimis mingea aflată la punctul cu var, precum un lunatic, în brațele portarului Râmniceanu. Asta i-a permis lui Bergodi să plece acasă cu un punct, iar bietului Laszlo Csaba să devină campionul meciurilor egale! *A doua zi, la Ploiești, Chindia i-a spulberat visul lui Edi Iordănescu ‒ a cărui trupă a condus cu 1-0 până aproape de finalul partidei ‒, acela de a adăuga trei puncte în contul echipei Gaz Metan. Şi asta din pricina golului înscris de Pițian, cu o lovitură de cap, în poarta lui Pleșca exact la spartul târgului (minutul 86)! Ardelenii au dominat jocul, dar ce folos, că în fața porții s-au înmuiat precum ceara aruncată în foc! *Fix la ora 20,30, pe gazonul din Târgu Mureș, s-au întâlnit sibienii conduși de proaspăt instalatul antrenor Eugen Neagoe și fotbaliștii lui Becali. Meciul s-a desfășurat mai cu seamă într-un singur sens; bucureștenii, în sfârșit, intrându-și în „mână”, arătându-ne că au trecut peste pasa neagră în care se scăldaseră la începutul stagiunii. Alde Gnohere au oferit un spectacol frumos și eficient. Jucând în viteză, cu pase precise, cu schimbări de locuri care i-au derutat pe cei de la Hermannstadt, oaspeții au izbutit să înscrie de patru ori în poarta talentatului Cristiano, căruia, în pofida celor patru goluri, nu i se poate reproșa mai nimic. Poate doar la primul dintre ele, când mingea a fost plasată peste el de talentatul Coman. Cei de pe Cibin nu au putut ține piept jocului rapid și precis al „roș-albaștrilor”, cu toate că au dat dovadă de strădanie. În mod cert însă, ex-steliștii au prins o zi… mare, obținând o victorie care îi plasează pe unul dintre locurile play-off-ului, cu cele 21 de puncte acumulate! *Duminică, la ora când gurmanzii consumă grămezi de mici și berică din peturi, Victor Pițurcă, despre care se spune că este abstinent, și-a dus juveții pe terenul de lângă aeroportul Clinceni, cu gând să-și ia trei puncte de la elevii lui Ilie Poenaru. Dar cum socoteala de-acasă nu se potrivește cu cea din târg, dorința antrenorului doljean nu s-a împlinit, fiindcă nepoții lui Nea Mărin nu au reușit să-i înfrângă pe ilfoveni, partida încheindu-se cu un scor de meci nul (0-0). Oltenii au excelat în pase greșite și în a fi ultimii la minge, iar puținele ocazii pe care și le-au creat au fost finalizate, mai mereu, cu baloane trimise ca la rugby! Cât despre cei de la Academica (i-auzi, domne, nume!), se poate spune că au ținut piept unei formații cu un joc necristalizat, dar am observat că sunt buni cotonogari și clonțoși nevoie mare! *La Botoșani, cei doi artiști ai balonului, Constantin Budescu și Denis Alibec, au înscris, fiecare, câte-un gol, urcând echipa giurgiuveană în grupa play-off-ului. Moldovenii au marcat și ei un gol, dar doar atât! *Seara, pe Dinamo, imberbii lui Gică Hagi, după ce au fost conduși cu 3-0 de „câinii roșii”, s-au învârtoșat și au reușit să înscrie două goluri, care le-au dat imboldul să alerge după egalare, însă timpul nu le-a mai ajuns. Meciul, încheiat cu scorul de 3-2, a fost ciudat, cu o evoluție neașteptată, cu nervi întinși și câteva bușituri de pomină. Dar, deh, așa e-n fotbal!