Lauda-ma, gura!

Saptamana trecuta, doua echipe nationale ale Romaniei, cea de seniori condusa de Cosmin Contra si cea de juniori, Under 21, scolita in fuga de proaspatul uns Mirel Radoi, au dat piept in meciuri oficiale cu primele adversare: Muntenegru, pentru „tricolorii” ai mari, in competitia numita Liga Natiunilor, si Portugalia, in grupa tineretului, de calificare la Euro 2019.

Daca in meciul imberbilor cu lusitanii rezultatul ne-a indemnat sa dam cu caciula in caini de bucurie, intrucat la sfarsitul lui scorul arata 2-1 pentru ai nostri, in schimb in partida de la Ploiesti elevii lui Gurita, in loc sa joace fotbal, au batut gazonul din tara pacurei precum nuntasii provinciali tontoroiul! Adica au evoluat dezlanat, fara vreo schema tactica, permanent in criza de idei si lipsiti de coeziune, un haos din care doar intamplator si rar mai aparea cate un sut spre poarta. La urma urmei, este foarte bine, ati putea zice, tineretul a castigat cu Portugalia, ceea ce nu-i la indemana oricui, iar alde Chiriches au luat un punct in urma unui meci egal (0-0)! Scolitii lui Mirel Radoi merita felicitati, spun si eu, mai ales ca au condus cu 2-0 prin golurile lui Cicaldau si Ivan, iar apoi, grav ciumpaviti dupa acordarea a doua cartonase rosii, acestia au rezistat in noua oameni la presiunea elevilor lui Ruy Jorge. Tabloul a mai continut zece minute de prelungiri, un penalty aparat de Ionut Andrei Radu si mult dramatism starnit de confruntarea dintre o echipa aflata in avantaj pe tabela de scor, dar in inferioritate numerica, si o alta incurajata de un stadion intreg, hotarata sa-si valorifice, fie si in ultima secunda, sansele! Evoluand in zece oameni din minutul 71 (cand a fost eliminat Nedelcearu), iar apoi in noua pe timpul prelungirilor (Ivan a vazut „rosu” in minutul 90), momentele finalului de meci au fost infernale, tinerii nostri fotbalisti avand meritul de a fi rezistat presiunii. Nu aceleasi cuvinte de lauda ori de apreciere imi stau la indemana in privinta „tricolorilor” lui Contra. In meciul de la Ploiesti, in asistenta a sute de gugustiuci (echipa fiind penalizata de UEFA sa joace fara spectatori) si urmarita de o cohorta de cioclii imbracati in negru, condusa de politrucul Razvan Burleanu, nationala noastra, dandu-si cu stangul in dreptul, nu a reusit decat sa ciupeasca un punct in jocul cu reprezentativa micutului stat Muntenegru. Si asta oarecum cu ajutorul arbitrului, care nu a marsat sa acorde penalty oaspetilor la o faza incalcita in careul nostru pasibila a fi penalizata astfel. Adaugand si faptul ca din formatia muntenegreana au lipsit sase titulari consacrati, in timp ce Cosmin Contra a avut la dispozitie intregul lot, putem intelege cu usurinta care este in realitate forta echipei noastre! Daca am afirma ca „tricolorii” nu au jucat nimic, nu ar fi adevarat, pentru ca de fapt ei s-au… jucat cu pasele, cu cotonoagele, exceland doar la… imprecizia trimiterii „buclucasei” spre poarta adversarilor si la lipsa coerentei. Inaintea meciului, adoptand proverbul „Lauda-ma, gura, ca ti-oi da friptura!”, selectionerul declara cu multa convingere ca a alcatuit o echipa redutabila cu care va castiga grupa, si, mai mult decat atat, ca va aduce intr-o pozitie superioara reprezentativa Romaniei in clasamentul mondial. Deviza „Lauda-te, Gurita!” s-a dovedit de rau augur, asa cum se intampla mereu cand fala ia locul analizei obiective! E drept, dupa dusul rece primit, Contra si-a schimbat parerea, detectand multe slabiciuni in angrenajul asamblat de el, astfel ca si-a turnat singur apa clocotita in cap, acceptand evidenta. „N-am prins cadrul portii, n-am fost inspirati in faza de atac”, a concluzionat el intr-o analiza mai ampla. Intrucat scriu aceste randuri inaintea meciurilor cu Serbia („tricolorii” seniori) si Bosnia-Hertegovina (U21), si nu cunosc rezultatul lor, pot doar sa le urez succes echipelor noastre! Mai stii, poate ca…