La mustata

"Tricolorii" spera sa evolueze din nou la fel de bine precum la celebrul 3-0 cu Ungaria de anul trecut

Pe stadionul „Ferenc Puskas” din Budapesta, in fata a doar catorva sute de chibiti autorizati si a doua plutoane de jandarmi pasivi, Piturca a reusit, cu o echipa care n-a prea avut stralucire, sa le puna, dupa destule emotii, botnita ungurilor, trecandu-si, cu aceasta isprava, in „carnetul de bord” si in clasamentul grupei un punct care il fereste, in parte, de sagetile veninoase ale presei.

Lipsa spectatorilor din tribune, ca urmare a sanctiunii ordonate de FIFA, n-a influentat cu nimic prestatia elevilor antrenorului Sandor Egervari, care ne-au dominat mai tot timpul. Ei au alergat fara oboseala, facand risipa de energie, si au realizat un marcaj pe tot terenul, in dorinta de stapani jocul, lucru care, de altfel, le-a iesit. Tactica lor de a face un presing avansat si agresiv i-a incurcat pe baietii nostri, care s-au intrecut in multe pase gresite si in ratari incredibile – mai cu seama cea a lui Bogdan Stancu, a carui lipsa de precizie la doi metri de poarta goala nu se mai vede nici prin curtea ambliopilor din Vatra Luminoasa!

Spre ghinionul tricolorilor, in minutul 16, ungurii au marcat cu usurinta in poarta lui Tatarusanu, ca urmare a neatentiei fundasilor, in special a lui Goian, care a sarit la minge de parca avea ghetele cu talpi de plumb, precum scafandrii, dandu-i astfel posibilitatea lui Vanczac sa deschida scorul! Dupa pauza, ai nostri au reusit totusi sa ajunga in careul maghiarilor, care, prinsi pe picior gresit, in disperare de cauza, au comis fault asupra lui Adrian Mutu. Atacantul nostru a inscris printr-un sut-racheta, in pofida incercarii disperate a portarului Kiraly de a-si pastra plasa neatinsa. Dar, din pacate, bucuria noastra n-a durat decat trei minute, intrucat falimentarul Goian a dat de pamant cu un ungur in careu, si tabela si-a schimbat fata in favoarea gazdelor (2-1). Cum echipa noastra nu dadea semne de imbunatatire a jocului, am crezut ca vom iesi chelfaniti din partida asta, in care, trebuie sa recunoastem, ambitiosii stranepoti ai hunilor puteau fi invinsi. Bine ca, spre sfarsitul partidei, ca urmare a schimbarilor facute, elevii lui Piturca au mai prins un pic de vigoare, intrand mai des in careul lui Kiraly si scotandu-l pe acesta din atipeala.

Trecusera cele 90 de minute, si tocmai ne pregateam sa stingem televizorul, era in minutul al treilea al prelungirilor, cand o pasa lunga peste apararea ungurilor il ajunge pe proaspatul intrat Maxim, care se lupta din rasputeri cu trei fundasi adversi. Din pachetul acela de jucatori, „buclucasa” sare la Chipciu, iar trimisul in teren in minutul 87 o zvarle in plasa agatata de poarta maghiara! Scor: 2-2! Dupa cateva secunde, arbitrul german Volfgang Stark sufla in instrumentul cu bila, anuntand ca partida si-a dat duhul. Cat despre golul marcat in minutul 93 de abia intratul Chipciu, se poate spune ca acesta a adus tricolorilor o egalare si un punct obtinute… la mustata! Deh, asa e in fotbal! Acest egal ne mentine curajul sa visam la un zbor spre tara cafelei!