La doua razboaie

Pe vremea cand era lupul catel si puiul de cuc nu sarise din ou, in fabricile textile ale patriei unele dintre muncitoarele care doreau sa fie trecute la „gazeta de perete” au purces la strategia de a sparge norma lucrand deodata la doua razboaie de tesut. Avantul lor muncitoresc era rasplatit cu cate-o fotografie pe panoul de onoare si, de buna seama, cu laude aduse in sedintele de sindicat. Iata ca, sambata seara, ultrasii dinamovisti s-au gandit sa ia exemplul harnicelor textiliste si sa-si desfasoare activitatea lor specifica de a huidui si a bombarda cu te miri ce nu cum o faceau de obicei, ci pe doua fronturi: unul, pe stadionul din Tei, cu ocazia meciului echipei „cainilor rosii” cu cea a imberbilor scoliti de Gica Hagi si, al doilea, in Piata Victoriei, unde se desfasura, de cateva zile, mitingul impotriva ordonantei Iordache! Cum, uneori, cand alergi dupa doi iepuri ai nesansa sa nu prinzi niciunul, bietii detinatori de vuvuzele si alte obiecte cu traiectorii aeriene au iesit in pierdere, intrucat Dinamo a clacat in jocul cu Viitorul, pierzand cu scorul de 1-2, iar guvernul, din varii motive, si-a retras pardalnica de ordonanta, lasandu-i astfel pe respectivii producatori de deranjuri fara obiectul muncii! Cat despre meciul celor doua echipe, se poate spune ca trupa lui Andone a jucat foarte bine in prima repriza, cand a si condus cu 1-0, dar a pierdut suprematia in mitanul al doilea, din pricina fotbalistilor de la Viitorul, care au pus osul la bataie si au inscris si pecetluit rezultatul in favoarea lor. In consecinta, echipa lui Hagi sta cocotata pe primul loc, avand 45 de puncte, iar Dinamo ramane de caruta cu cele 32! In etapa cu pricina, a 22-a, care s-a jucat pe terenuri acceptabile, in pofida iernii ce ne-a nametit saptamani intregi, s-au disputat partide interesante. Vineri, Sumudica si ai sai (adunati de prin toate colturile tarii) au castigat cu 1-0 jocul cu ASA. Ca niciodata, antrenorul giurgiuvenilor a stat pe banca precum un sugar bine infasat, fara sa scoata pe gura nici macar o gangureala, de frica, spun gurile rele, unor sanctiuni! Victoria asta a urcat echipa „baiatului teribil al Giulestiului” in grupa play-off-ului! A mai fost un meci care ne-a aratat ca fotbalul se joaca in viteza, cu deschideri pe extreme, cu goluri spectaculoase si cu arbitraje corecte. Este vorba despre intalnirea dintre producatorii craioveni de praz si „voluntarii” din Ilfov, castigat de olteni cu un scor de juma de repriza de handbal: 5-0! „Muica, o facui si p-asta”!, ar fi exclamat talentatul doljean Baluta, autor a doua goluri si prestator al unui joc de exceptie. Craiova, cu aceasta isprava, sta comod cu cele 40 de puncte in faetonul ce duce spre locul unde se afla pocalul de aur! Duminica seara, Steaua, intarita cu niste parame de calitate aduse din portul Giurgiu, a dat piept cu echipa internationala a ceferistilor din Dealul Feleacului. Prima repriza s-a jucat ca in razboi. Cu piedici, pumni in maxilare, coate in capatani, impingeri ca la vagonetii din mina si alte asemenea chestii. Am vazut la trante cu duiumul, de credeam ca urmaresc un concurs de lupte, si nu un meci de fotbal! De fapt, din doua asemenea busituri s-au iscat tot atatea lovituri de la unsprezece metri! Alibec a transformat pentru Steaua (1-0), iar Nascimento nu a reusit sa-l invinga pe talentatul Nita. Tot in primul mitan am vazut cum arbitrul intalnirii, Cojocaru, l-a scos din joc pe Alibec, inventandu-i al doilea cartonas galben! In repriza secunda, jocul a fost putin mai potolit, ardelenii au inscris si ei, egaland scorul de pe tabela care nu se zarea din pricina cetii dense. Prin minutul 72, fluiericiul a dat afara si un clujean, tot atat de usor precum il eliminase si pe Alibec. Ori omul in negru a vrut sa se dea cocos precum barbatul care face pe al dracului dupa ce-l bate nevasta, ori a fost impins la cele doua decizii de… pacatul prostiei. Oricum, sa ologesti doua echipe care lupta din greu pe o ceata de o puteai taia cu cutitul pentru niste proteste, mi se pare deplasat!