AcasăEditorialDan Claudiu TanasescuÎn dârdora preliminariilor...

În dârdora preliminariilor…

Cele două reprezentative ale noastre, cea de cadeți și naționala mare, au intrat săptămâna trecută în febra garnisită cu emoțiile calificării la Euro 2021, pentru tinerii lui Mirel Rădoi, și Euro 2020, pentru cei convocați de Cosmin Contra.

Astfel, joia trecută, la Ploiești, selecționata noastră U21 a întâlnit echipa tinerilor din Ucraina. Meciul a fost, în primele șaptezeci de minute, nici prea-prea, nici foarte-foarte, drăguții de fotbaliști ajungând destul de rar cu „buclucașa” în apropierea porților. Aceștia mai mult au bătătorit iarba de la mijlocul terenului, fără să dovedească cine știe ce sârg în jocul cu balonul. Abia în minutul 75, Olimpiu Moruțan a reușit să agațe din zbor o minge trimisă de Boboc, și cu un efort vădit a izbutit s-o trimită în plasa păzită de Bilyk. Apoi, peste doar câteva faze, la o îmbulzeală, Adrian Petre a împins mingea în poarta ucrainenilor (2-0), ca tot el, în minutul 94, să îl mai păcălească încă o dată pe bietul apărător al spațiului aflat dedesubtul barelor, înscriind cu lejeritate. Așadar, trupa lui Mirel Rădoi îi învinge pe alde Topalov cu 3-0 și ocupă locul al treilea în grupă, sub Danemarca și Finlanda. *Sâmbătă seară, pe o insuliță din mijlocul Oceanului Atlantic, „tricolorii” seniori, imitându-i pe cei tineri, s-au chinuit timp de șaptezeci și trei de minute până să le poată introduce mingea în plasă reprezentanților celor ce trăiesc în Insulele Oilor. Meciul cu urmașii vikingilor părea o bagatelă, luând în calcul că trupa din Feroe este aleasă dintre cei 48.500 de muritori ce-și duc viața în îndepărtatele insule. Numai că n-a prea fost așa, fiindcă o repriză și mai mult de jumătate din a doua elevii lui Lars Olsen s-au ținut tare și nu le-au lăsat nicio șansă mai ca lumea alor noștri. Abia după introducerea lui Keșeru și a „americanului” Mitriță lucrurile au intrat pe făgașul dorit. Prin minutul 74, Pușcaș a reușit, în sfârșit, să înscrie, apoi Mitriță a marcat din pasa lui Keșeru, iar în ultimul minut al partidei Mitriță i-a mulțumit cu o pasă lui Keșeru, care a trimis mingea în plasa lui Nielsen, făcând să înghețe tabela de marcaj la scorul de 3-0 pentru selecționata României. Mai este de amintit că, în minutul 18, arbitrul azer, Aliyar Aghayev, i-a acordat doar un cartonaș galben lui Nedelcearu, pentru un fault făcut din poziția de ultim apărător! Nu de alta, dar în zece oameni nu se știe ce s-ar mai fi întâmplat! Și, ca să fim corecți, trebuie să recunoaștem că, până în minutul 73, în afară de Benzar și Stanciu, ceilalți au bâjbâit ca prin ceață! Noroc cu cei doi, Keșeru și Mitriță, care au alungat pâcla. În altă ordine de idei, mă întreb de ce atâta tevatură cu tricoul cu numărul zece? Zile întregi presa de toate felurile s-a străduit să ne vâre pe gât faptul că acest tricou va fi preluat de Ianis Hagi, ca un merituos moștenitor al tatălui său, Gică. Fie vorba între noi, și să nu se supere Hagi senior, dar, dacă e să ținem cont de cine a purtat acest tricou la echipa națională cu ani în urmă, Ianis mai trebuie să bea lapte de drigană! De altfel, în meciul cu Feroe, proaspătul decar a jucat destul de șters! După cum a evoluat echipa noastră în întâlnirea cu insularii din mijlocul Atlanticului, ar fi de dorit ca antrenorul ei, Cosmin Contra, să fie mai atent la alcătuirea primului unsprezece pentru partidele următoare! *La doar patru zile distanță, „cârlanii” lui Mirel Rădoi au jucat pe trenul din Voluntari împotriva nord-irlandezilor. Românașii au început cam greoi partida, dar în minutul 35 am asistat la o ciocnire violentă provocată de portarul „ciobanilor”, Hazard, care i-a fracturat maxilarul lui Dennis Man, făcându-l knock-out, jucătorul nostru revenind în teren după zece minute de îngrijiri medicale! Din acel moment, insularii au rămas în zece oameni, ceea ce s-a simțit mai apoi, căci elevii antrenorului Ian Baraclough și-au ridicat piciorul de pe accelerație, renunțând la incursiunile în viteză făcute prin terenul echipei noastre. Și dacă alde Băluță au mai târnosit-o până la pauză, după sfertul de oră de odihnă și cicăleală ei au pornit-o în trombă, înscriind trei goluri, care îi apropie la un punct de a doua clasată, Finlanda, cu care vor juca, acasă, pe 19 noiembrie. *Cum speranța moare ultima, resuscităm și noi nădejdea că „tricolorii” mari, care au făcut marți seară 1-1, pe Arena Națională, cu echipa Norvegiei, în asistența a vreo treizeci de mii de copii, până la urmă se vor califica la Euro 2020. Meciul a cam fost ținut în frâu de nordici, care au dovedit că rămân o nucă tare, ei jucând mingea mai mult decât alde Stanciu, dar s-au ivit destule momente, mai cu seamă în partea a doua a partidei, când le-am băgat frica în oase. Şi asta în cel puțin două situații: atunci când Berge l-a faultat în careu pe Bancu, dar, din păcate, Pușcaș a ratat înscrierea golului, apoi în minutul 63, când neastâmpăratul Mitriță (cel mai bun din meci!) a interceptat un balon pe la mijlocul terenului, a driblat tot ce i-a apărut în cale și a trimis o ghiulea în plasa lui Jarstein. Copiii și „dădacii” lor (unul la zece mini-suporteri) au sărit în sus de bucurie, și toată lumea credea că l-am prins pe Dumnezeu de picior, însă, în minutul 92, oaspeții, spre necazul nostru, au egalat. E bun și 1-1, care, cum scriam mai sus, ne aruncă în butoiul cu speranțe, dar… era altceva dacă luam cele trei puncte, săltându-ne pe locul secund!