AcasăEditorialDan Claudiu TanasescuGoluri venite din alt timp!

Goluri venite din alt timp!

Admirator, probabil, al filmelor fantastice, in care apar pe nelinistita noastra planeta fiinte din alt timp sau de pe alte asezari cosmice, arbitrul Ovidiu Hategan, venit si el de pe alte meleaguri la Bucuresti sa conduca partida Steaua-Petrolul, s-a gandit sa se armonizeze cu acele tulburatoare intamplari acordand un gol in favoarea celor din Ghencea in afara timpului de joc! Cu alte cuvinte, fluierasul din Arad a prelungit prima repriza pana cand baietii lui Reghecampf au reusit sa strecoare mingea in plasa gazarilor, prin simpaticul fotbalist Prepelita, purtatorul numelui unei pasari bune de tavalit intr-o tigaie dotata cu noul produs bagat in bucatariile gospodinelor, superecologicul ulei de palmier!

Cosmin Contra

De altfel, dragutul de fotbalist s-a tot trantit si tavalit pe gazon de nenumarate ori, dovedind ca ori nu-l prea il tin turloaiele, ori se da ranit cu scopul de a atrage compasiunea arbitrilor si a spectatorilor. Jocul celor doua a semanat cu un fel de pace sub tufele de tuia ce cresc pe la peluzele stadionului din Drumul Taberei, cu toate ca, pentru imagine, bravii jucatori au alergat multisor si au incercat sa se evidentieze prin cateva incercari personale si alunecari la limita cotonoagei. Petrolistii nasului Contra au tropait ceva mai mult decat ex-militarii finului Reghecampf, dar scorul s-a batut in cuie (1-1) in minutul 78, cand Benga a inscris cu un sut de veritabil atacant. Se poate spune ca si acest gol a fost tot din alt timp, daca socotim ca prahoveanul trebuia eliminat in minutul 29, cand l-a calcat precum trenul sinele pe micutul Adrian Popa! Tot legat de acest meci, din care Steaua pierde inca doua puncte, putem trece in analele istoriei tarii desfasurarea luptei de la Domnesti dintre cei 1200 de fani ploiesteni si neinfricatii jandarmi bucuresteni care, beneficiind de mijloace tehnice moderne, le-au provocat prahovenilor lacrimi artificiale si vanatai in torsuri cu zglobiile gloante de cauciuc (care, de fapt, sunt din plastic obtinut din prelucrarea PET-urilor fabricate in orasul sondelor). Spre disperarea lor, nestapanitii oaspeti au fost infranti si evacuati de pe teritoriul Domnestiului, fiind impinsi spre orasul lor de bastina, intamplare care le-a anulat posibilitatea unei batai cu galeria bucuresteana. Acest lucru ne-a privat de a asista la un spectacol grandios de umbre si lumini produs de sutele de petarde si faclii transportate pe sub laibare si aduse din orasul gazului lampant.

Totusi, prin grija fanilor echipei Steaua, pana la urma am avut ocazia sa vizionam un show, din care nu a lipsit teleghidarea de petarde si fumigene in terenul de joc. Ne intrebam de ce arbitrul Hategan nu a suspendat meciul, asa cum s-a intamplat, dupa cum ne amintim, cu ani in urma din cauza unei amarate de brichete!? Nu de alta, dar canonada cu proiectilele cu pricina a tinut ceva timp. Si nu era in… alt timp!