Fa-ma, mama, cu noroc!

Dupa ce echipele noastre „europene” au dat cu bata-n balta prin zbuciumatul nostru continent (Sparta Praga – Steaua: 1-1, Astra – FC Copenhaga 1-1, Pandurii – Maccabi Tel Aviv 1-3 si Gent – Viitorul: 5-0!), campionatul mioritic a continuat pe zapuseala venita din deserturile Saharei, vipie care a inaugurat o noua organizare a reprizelor de fotbal: pauza de hidratare, cu ajutorul careia dragutii de jucatori isi trag sufletul vreo cateva minute si-si toarna apa plata pe crestetele lor de vedete. In etapa a doua, am reusit sa vedem o echipa Dinamo schimbata total, adica fara vlaga, cam dezorientata si bajbaind uneori dupa mingea carata de adversarii sai, veniti de pe Bega cu un rucsac pe care scria Liga a doua! Pai, dupa isprava facuta cu o saptamana in urma la Giurgiu, eram siguri ca pe cazutii din Luna ai lui Ionut Popa „cainii rosii” o sa-i spulbere ca pe un fulg. Dar, de unde, nu a fost asa! Baietii lui Andone abia au invins, greu, cu 2-1, si asta multumita inspiratiei tanarului Rotariu, singurul care a miscat ceva mai acatarii. Tot in etapa a doua, Iasiul si Botosanii si-au invins adversarele (Gaz Metan si CFR) cu 3-1, iar formatia Pandurii Targu Jiu a remizat, la Turnu, cu Astra, campioana fara antrenor, facand un joc molatic, cu sporadice incercari de patrundere in toloaca giurgiuveana. La drum de seara, s-au deplasat in orasul Ovidiu elevii lui Reghecampf, spre a-i intalni pe copiii lui Hagi. In prima repriza, stelistii s-au remarcat printr-un joc bramburit, iar cei de la Viitorul le-au cam dat lectii de fotbal. Din pacate, asa cum se intampla adesea in sportul asta, Steaua este cea care inscrie in minutul 29, impotriva cursului jocului, cum se spune, dar constantenii egaleaza in minutul 41 gratie unui sut al lui Chitu din afara careului. Vine pauza, iar dupa terminarea ei, Reghecampf, speriat de alergatura imberbilor struniti de Hagi, face schimbari, goleste, de draci, doua „peturi” cu apa de izvor, si pana la urma se bucura de victorie (3-1)! Dar sa nu uitam mingile trimise in bara de ghinionistii de la Viitorul, care ii dau dreptul portarului bucurestean Cojocaru sa cante „Fa-ma, mama, cu noroc!”. Ca daca in locul „lemnelor” ar fi fost plasa, Hagi n-ar mai fi plecat cu lacrimi in ochi de la stadion. Si daca mai punem la socoteala arbitrajul lui Gaman, care i-a privat pe cei din Ovidiu de un gol (anulat aiurea) si de vreo doua lovituri de la punctul cu var, atunci poate si „Mister”, cum il apeleaza, mai nou, jucatorii pe Reghecampf, ar fi cantat in cor cu Cojocaru! Dar… n-a fost sa fie!