Etapa cotonogelilor!

Etapa a zecea a primei ligi s-a pornit cu jocul dintre Dinamo si Sepsi, meci la care a debutat si Claudiu Niculescu in calitatea de antrenor al „cainilor rosii”, adus in locul ghinionistului Florin Bratu.

Cum toata lumea spunea ca venirea fostului jucator din Groapa Teiului va marca un reviriment al „haitei”, mi-am pus un laibar modern, adica un fel de palton umplut cu puf de pinguin, si am luat calea stadionului din Stefan cel Mare. Spectatori, cam cati pot intra intr-un… pub din Centrul Vechi, in care se bea bere, se consuma sandviciuri cu paté de ton rosu si se trag pe nas picaturi de Rinofug de prevenit raceala! Putini, foarte putini, de parca puzderia de microbisti fusese alungata de vreun tsunami rebel migrat din ocean, via Mediterana, fix in albia Colentinei! Si a inceput partida, condusa de piticul Avram, care de data asta, trebuie sa recunosc, a arbitrat corect. Jocul a fost anost, ardelenii lui Eugen Neagoe fiind cei care tineau mai mult mingea, dar nu prea puteau ajunge la poarta lui Penedo din pricina blocajului facut de bucuresteni, care s-au asezat pe doua randuri, de parca jucau in deplasare. Cam asa a fost in ambele reprize, fara goluri si cu executii anapoda, cateva baloane poposind prin plopi, deranjand somnul stancutelor. Un meci nul, 0-0, din care a reiesit ca echipa din Sfantu Gheorghe e o nuca tare, iar Dinamo, deocamdata, cu toate ca are cativa jucatori buni, geme, pufaind precum locomotiva in triaj. Tot speram intr-o revenire, doar si spanul trage speranta ca-i va creste barba! *Duminica, la vremea siestei, trupa plaiesilor din Iasi i-a vizitat pe cei care ne tot scumpesc gazele de la soba. Meciul a fost ca vai de mama lui, cu zeci de pase date aiurea, cu inghesuieli in careurile portarilor ca la pomana. Moldovenii, amintindu-si probabil ca sunt urmasii lui Stefan cel Mare, au dat buzna peste ardeleni, cotonogindu-i cu toptanul, de credeai ca sunt luptele de la Podul Inalt. In consecinta, arbitrul intalnirii a acordat unsprezece (!) cartonase palide, un adevarat record in aceasta etapa a cotonogelilor! Partida s-a incheiat cu scorul de 1-0 pentru medieseni, care au inscris golul chinuitei victorii in minutul 91. *Tot in minutul 91 s-a inscris golul victoriei si la partida din al doilea joc al duminicii, care s-a disputat pe terenul din orasul Ovidiu, intre elevii lui Gica Hagi si „astralii” lui Gigi Multescu. Meciul a inceput in viteza, nitelus cam aspru, dar s-a potolit, intr-un fel, in minutul 33, cand „giurgiuveanul” Erico da Silva a fost eliminat pentru cotonogeli in serie. Din acel moment, tinerii de la Viitorul s-au instalat in terenul dunarenilor si au pasat pana au ametit, dar mingea n-a intrat in poarta lui Iliev, caci aparatorii au facut un adevarat zid in fata bulgarului. A trebuit sa vina primul minut al prelungirilor pentru ca gazdele sa poata inscrie, prin Tudor Baluta. La sfarsitul jocului, pe marginea terenului s-a produs un surogat de incaierare. Se pare ca imbrancelile s-au iscat din pricina unui component al staff-ului giurgiuvean, care a spus ca eliminarea brazilianului Erico a fost un gest exagerat al arbitrului Barsan, la care Gica Hagi a sarit ca ars, infigandu-se in indraznetul guraliv. Din toti basmaucii aia teposi, aprigi precum berbecii, singurul care a afisat un calm olimpian a fost invinsul Multescu. Deh, antrenor cu… morga! *La inceputul noptii, pe terenul din Targu Mures, echipa Sibiului (alias Hermannstadt!) a primit ca musafir trupa lui Becali&Dica. In prima repriza, ex-stelistii au cam pus-o de mamaliga, spre diferenta de ardeleni, care au alergat, au contraatacat cu mult curaj si au inscris in minutul 25 in poarta lui Balgradean. Abia cand se apropia fluierul pentru luarea pauzei, Tanase, printr-un sut norocos ‒ care se intampla doar la jocurile cu mantinela ‒, a reusit egalarea, directia mingii fiind „corectata” de un fundas sibian. Dupa timpul de odihna, bucurestenii, treziti din buimaceala, si-au amintit pentru ce sunt platiti si au mai inscris, din doua pase geniale ale pustiului Morutan, prin Gnohere si Tanase, incheind socotelile cu scorul de 3-1. In acest mitan, Teixeira si Morutan au fost alizeul care a schimbat fata jocului echipei. In alta ordine de idei, ma minunez de parerile comentatorilor si invitatilor de la Digi Sport, care il criticau pe Dica fiindca il plaseaza pe Junior Morais in centrul apararii, zicand ca acesta ar fi prea scund si… asa mai departe. Ei, bine, ii anunt ca, in pofida faptului ca nu are doi metri, Morais a jucat excelent. Sac!