AcasăEditorialDan Claudiu TanasescuDoi pasi inainte si unul... pe loc

Doi pasi inainte si unul… pe loc

Ne aflam la jumatatea lui Cuptor si a inceput zobeala dupa calificarile europene. Prima care a deschis balul a fost campioana noastra, Steaua. Jucand pe un teren de plastic norvegian, de pe care mingea sarea ca din coltul mesei, baietilor lui Costel Galca li se cam incurcau picioarele, asa cum li se rasucea si limba-n gura rostind numele adversarei, Stromsgodset (!), pe care, pana la urma au invins-o cu 1-0. Golul a fost inscris de Iancu, cel care timp de 60 de minute s-a plimbat pe teren precum Voda prin loboda, dar in acel minut o pasa geniala a lui Sanmartean l-a scuturat din somnolenta si nu i-a mai trebuit decat vointa de a trimite balonul peste portarul Kwarasey! Un gol frumos, n-avem ce zice, si foarte valoros, dar de aici si pana la a-l ridica pe Gabi Iancu de pe plaiurile noastre mioritice in slavile Cerului, asa cum au facut-o popandaii de la „Gazeta sporturilor”, care au titrat de-a schioapa pe prima pagina penibilul titlu „MagicIancu”, e o distanta de-a dreptul cosmica. Ar fi de spus ca norvegienii au controlat prima repriza, si numai forma exceptionala a dacului de ocazie Arlauskis ne-a ferit de golurile lor. Scorul de 1-0 si faptul ca Steaua va juca returul la Bucuresti ne dau speranta ca ea va reusi sa treaca in urmatorul tur, unde, de data asta, va intalni echipe titrate.

Al doilea joc al calificarilor l-a sustinut echipa gazarilor din Ploiesti, care, dupa o repriza cam anosta, s-a dezmeticit si a reusit sa-i scuture de doua ori plasa portarului echipei albaneze Flamurtari. Oaspetii au opus o rezistenta de laudat, ba au avut cateva contraatacuri care au amutit galagioasa galerie ploiesteana. A venit insa mitanul al doilea, cand prahovenii au atacat aproape continuu reduta albaneza, dar au ratat foarte mult. Intrat in minutul 46, olandezul pripasit prin „tara gazului” Nepomuceno a  reusit sa deschida tabela, trimitandu-i o torpila sub bara portarului Lika. Dupa aceasta isprava a tanarului batav, albanezii au inceput sa se balbaie, slabiciune de care a profitat brunetul Tamuz, el inscriind golul al doilea cu cateva minute inaintea decesului reprizei secunde.

In al treilea joc pentru calificarile europene, disputat la Cluj, cefereul n-a reusit sa-i ingenuncheze pe sarbii ce tin stindardul echipei Jagodina. Treziti parca din somn, ardelenii lui Miriuta s-au miscat precum melcul. Cam pe la jumatatea reprizei secunde, fundasul clujean Susici a scos doua mingi de pe linia portii, scapandu-l astfel pe Felgueiras de o mare rusine. Degeaba au ajuns mai apoi Deac si Ogbu in fata portii lui Djuricici, ca n-au nimerit tinta. Cam asta s-a petrecut cu echipele noastre in intalnirile lor din tur. Urmeaza sa vedem ce se alege peste cateva zile, cand se va juca returul! Deocamdata se poate spune ca formatiile noastre au facut doi pasi inainte (Steaua si Petrolul) si unul… pe loc (CFR)!