De la extaz, la agonie!

Dupa ce Franta si Belgia s-au calificat in semifinalele Campionatului Mondial, pentru celelalte doua locuri s-au disputat meciurile Anglia-Suedia si Rusia-Croatia. Intalnirea dintre britanici si scandinavi a fost, pe alocuri, plicticoasa.

Englezii s-au dovedit insa ceva mai interesati, ei stapanind mingea mai multe minute si ajungand mai des la poarta suedezilor. In unele momente „buclucasa” se muta de la unii la altii fara prea multa greutate si fara regret, iar interesul nordicilor de a ocupa careul insularilor nu era neaparat o preocupare serioasa. Totusi, englezii, utilizand un siretlic privind asezarea in teren, la un corner, in minutul 30, izbutesc prin Maguire sa inscrie primul gol al partidei. Pana la pauza se mai taraie mingea pe la mijlocul terenului, pentru ca in a doua repriza nordicii sa aiba cateva iesiri la rampa, cand l-au si pus la munca pe portarul Pickford. Apoi, in minutul 60, Lingard centreaza la Dele Alli, care, cu o lovitura de cap, introduce balonul in plasa lui Olsen. Este 2-0, scandinavii se mai imbatoseaza de vreo doua ori, insa Zeita Fortuna nu-i ia in seama! Englezii se vad cu sacii in caruta, situatie care-l face pe Kane sa declare ca nu-i pasa de numele urmatoarei adversare, intrucat ei, britanicii, sunt in stare s-o ia de la capat! * Ultimul meci al sferturilor de finala s-a jucat pe elegantul stadion din Soci, intre Rusia si Croatia, sub privirile a 45.000 de spectatori, trei sferturi din ei fiind vorbitori de limba rusa. Gazdele au pornit-o in tromba, destabilizandu-i pentru cateva minute pe croati. Asadar, rusii ataca, ajung destul de usor la poarta adversa, si in minutul 30 Cerisev trimite o bomba de pe la 24 de metri in plasa lui Subasici. Alde Rakitici, in scurt timp, ca loviti in moalele capului, se trezesc din nauceala si incep sa devina periculosi. Ei ajung destul de des in careul rusilor, si norocul ii ajuta in minutul 39, cand Kramarici aduce egalarea. Cafeaua de la pauza le da aripi elevilor lui Dalici, ei atacand continuu reduta construita de imperturbabilul Cercesov. Dar golul nu vine, timpul trece, ramane 1-1, si se trece la prelungirile celor doua reprize, a cate 15 minute. Exact in minutul 100, Vida gaseste o bresa in apararea rusilor si, cu o lovitura inselatoare, marcheaza! Este 2-1, lucrurile par incheiate, dar brazilianul naturalizat Fernandes inscrie cu capul in minutul 115! Tribunele sunt in extaz, croatii se uita unul la altul cu repros si cu disperare, iar sperantele gazdelor cresc, precum umflate cu pompa. Asadar, urmeaza loviturile de departajare, un fel de loterie. Si, culmea!, cel care salvase echipa in minutul 115, rusnacul Fernandes, trage pe langa poarta si isi trimite, astfel, echipa in… agonie, iar pe croati in semifinale! Spectatorii rusi pleaca tristi, cu capetele plecate, in liniste, iar echipa lui Dalici joaca geamparalele pe gazonul plouat de transpiratia celor doua trupe, care au jucat un fotbal frumos, curajos si emotionant. Croatii ii vor intalni, miercuri, in semifinala pe englezi.