AcasăEditorialDan Claudiu TanasescuCu ricsa prin tara cafelei

Cu ricsa prin tara cafelei

Sosit cu tarlia nationala – ricsa – in tara cafelei, pentru a arbitra partida dintre Brazilia si Croatia, fluiericiul nipon pe numele lui Yuichi Nishimura a stalcit fata meciului de deschidere a Turneului Final prin cele doua mangaieri pe cap acordate gazdelor: nesanctionarea cu eliminare a golanasului Neymar, care i-a tras un cot la jugulara croatului Modrici, si cadorisirea echipei lui Scolari cu o lovitura de la punctul cu var la o farsa a brazilianului Fred, care s-a dat lovit si trantit de parca picase de pe tanc!

Asadar, la primul meci s-a produs si prima furaciune, ce a fost girata de galbejitul cu ochi oblici care, la fazele cu pricina, a avut acuitatea vizuala in suferinta! Daca e sa bagam la tocator jocul celor doua combatante, putem spune ca el nu a rupt inima targului, iar daca arbitrul japonez nu ar fi gresit, voit sau nevoit, poate rezultatul final era altul, si nu 3-1 pentru echipa sud-americana, mai ales ca in ultimele zece minute croatii i-au cam bagat in corzi pe producatorii de cafea. De altfel, brazilienii au pornit cu stangul: nelinistitul Marcelo i-a tras o scatoalca in minutul 11 colegului si prietenului sau Julio Cesar, care n-a apucat sa miste nici macar un deget. Mai apoi, era gata-gata ca neimblanzitii croati sa marcheze un gol despre care credem ca le-ar fi luat complet oxigenul brazilienilor, ei pufaind la un moment dat precum  mocanita la deal. Trezirea din amorteala a facut-o Neymar. El a marcat un gol superb (minutul 23), ca la biliard, trimitand mingea de la distanta  in poarta nefericitului Pletikosa. Dupa aceasta isprava a decarului in galben, echipa lui Scolari a inceput sa prinda curaj, fortand liniile de aparare ale oaspetilor. Mitanul al doilea a fost, in primul sfert de ora, modest. Vazand ca brazilienii cam trag mata de coada, Nishimura le-a intins o mana de ajutor, dandu-le pe degeaba (la noi se cheama pomana) dreptul sa marcheze un gol din lovitura de la 11 metri! Croatii au resimtit socul golului, lucru vazut in prestatia anemica din minutele urmatoare. Totusi, in ultimele zece minute, asa cum spuneam, s-au pus pe alergat si erau pe cale sa le faca pocinogul adversarilor, care se cam ascunsesera in culturile de cafea. Din pacate pentru elevii lui Niko Kovaci, in minutul 92, Oscar trimite o ghiulea in plasa croata, pecetluind scorul de 3-1! Brazilia a avut momente de fotbal frumos, tehnic, dar nu putem spune ca ne-a entuziasmat prin jocul ei. Neymar, in pofida smecheriilor, se dovedeste un fotbalist de marca. Croatii au alergat mult, au facut marcaj destul de agresiv, dar au fost calcati de ricsa lui Nishimura! Deh, asta-i fotbalul!

P .S. Suparati ca nu participa la acest turneu, chinezii au organizat un meci de fotbal intre pesti! N-am aflat de care pesti, dar trebuie sa recunoastem ca rasa galbena ne pune pe ganduri!