AcasăEditorialDan Claudiu TanasescuCriminala bara din minutul 120

Criminala bara din minutul 120

Calificata in urma victoriilor asupra Croatiei cu scorul de 3-1 si Camerunului cu 4-1, precum si a meciului egal scos cu greu in fata ambitiosilor mexicani, Brazilia, conform stabilirii jocurilor printr-un regulament al FIFA, a intalnit in optimi incomoda trupa a chilienilor. Meci greu pentru producatorii de cafea, care nu s-au putut desprinde 120 de minute de jucatorii condusi in teren de exceptionalul Alexis Sanchez, acestia lipindu-se de ei precum turita si, totodata, scotandu-le sufletul de atata alergatura. In ambele reprize, brazilienii au fost depasiti cu regularitate de adversarii lor, si, in plus, au trimis atatea pase gresite, incat „tatal” lor, Scolari, si-a iesit din papuci si a dat de pamant cu sticla din care-si clateste de emotie cavitatea bucala! Totusi, in primul mitan, David Luiz a mimat ca trimite mingea in plasa portarului chilian (min. 18), reusita care de fapt a fost un autogol al nefericitului Jara. Peste cam un sfert de ora, neastamparatul Alexis i-a scuturat plasa faimosului Julio Cesar, egaland situatia, spre disperarea brazilienilor. Au urmat apoi multe buf-bufuri, iar inainte de pauza vreo cateva inghesuieli ca la pomana pe dinaintea ambelor porti. In partea a doua a meciului s-a jucat cu nervii intinsi, dar steril, motiv care l-a obligat pe arbitrul intalnirii sa-i invite pe jucatori la prelungiri. Asadar, inca 30 de minute de forfoteala fara rezultat, doar ca in minutul 120 chilianul Pinilla a trantit o bomba in bara transversala a brazilienilor de a tremurat acaretul cu pricina de credeai ca l-a cuprins epilepsia. „Bara asta a fost criminala”, mi-a tipat in ureche vecinul meu caruia i s-a ars televizorul, motiv care-l aduce la mine, impreuna cu cei cinci copii, sa vizioneze meciurile Turneului. „Altfel, sambistii matale se duceau de rapa! Sa vezi ca saracii de chilieni or sa piarda la 11 metri!” Ceea ce de altfel s-a si intamplat, din pricina ratarilor si datorita interventiilor de exceptie ale lui J. Cesar, care a aparat doua lovituri de la punctul cu var, fiind salvat inca o data de bara, care s-a opus golului al treilea al chilienilor, ratare a sarmanului Jara! Acelasi care-i introdusese mingea in plasa coechipierului sau, portarul Bravo. Arbitrul a acordat ceva cartonase galbene, unele nejustificat. Cat despre golul din repriza a doua inscris de Hulk, anularea lui s-ar putea discuta, fiindca brazilianul oprise, in prealabil, mingea cu umarul, dar… asta este! Una peste alta insa, ar fi de spus ca echipa lui Scolari nu ne-a impresionat in mod deosebit. Cum in sferturile de finala ea va intalni Columbia, ne cam inconjoara teama ca-si va dezamagi milioanele de suporteri patimasi, dar vom vedea! * In miez de noapte, Columbia a intalnit echipa Uruguayului, lipsita de „dulaul” Luis Suarez, suspendat pentru gestul nesportiv de a-l fi muscat pe broscarul Chiellini in partida cu Italia. Meciul a fost destul de disputat, iar columbienii au jucat mai bine, cu atacuri clare, cu mingi in adancime si cu multa daruire, actiuni care le-au dat castig de cauza. Scorul de 2-0 a fost opera tanarului jucator de numai 22 de ani James Rodriguez, care a acumulat cinci reusite, depasindu-i, deocamdata, pe Messi, Muller si Neymar! Vecinul meu imi tot spune ca de la finala nu va lipsi Columbia! Mai stii?!