Craiova… Minima!

Etapa a treia a primei ligi, jucata, multumita contopistilor de la Federatie, in mijlocul vipiilor inceputului de august, s-a pornit in tara prazului, cu meciul dintre juvetii lui Devis Mangia si stra-stranepotii domnitorului Petru Rares.

Din primele minute, botosanenii au pus piciorul in pragul doljenilor, presandu-le poarta si nascocind tot soiul de capcane cu ajutorul carora sa poata trimite „cotofana” in plasa proaspatului uns oltean Pigliacelli. Acest lucru le-a reusit in minutul 11, cand „dacul” Fulop a deschis cu usurinta scorul. Consternare mare in eleganta arena „Ion Oblomenco” a celor doar 8.500 de fani, uimire printre jucatorii gazda! Juvetii se pun greu pe picioare, pasele nu le merg, sunt prinsi in chingile marcajului advers, spre diferenta de moldoveni, carora le ies mai toate incercarile de atac, savarsite mai cu seama de refuzatul lui Becali, impopotonatul cu tatuaje cervicale Golofca. Norocul gazdelor s-a itit in minutul 21, cand un oaspete a comis fault in propria toloaca, oferind lui Mitrita posibilitatea ca, printr-o lovitura maiastra, sa egaleze. De-aci, oltenii se trezesc din buimaceala si incep sa-si faca loc printre transeele elevilor scoliti de Costel Enache, iar in minutul 35 Mitrita, tot el, aduna din viteza o minge trimisa de Mihaila, dribleaza portarul si inscrie. Este 2-1, si o bomba explodeaza parca sub scaunele producatorilor de praz. Dar exultarea nu tine mult, fiindca moldavii se infig in coasta apararii gazdelor, si la cateva minute de la inceputul mitanului al doilea Miron schimba afisajul tabelei (2-2). La scurta vreme, Ongenda, alt moldovean!, scutura din radacini bara lui Pigliacelli, bagand in groaza pana si pe ocupantii lojei stabilor, apoi raidurile celor doua trupe se impart, dar pericolul vine tot din partea oaspetilor. Mangia da din maini de parca s-ar apara de un roi de albine, in timp ce Enache piveste inapoi cu manie, fiindca fostul craiovean Roman II nu izbuteste sa fructifice o ocazie aparuta in minutul 80 si sa faca 3-2. Ar fi fost, vorba unui oltean ratacit pe la televizorul meu, culmea culmilor! Mi-e greu sa spun, dar in seara de vineri oltenii au fost… Craiova Minima! Cam tot asa sunt si in clasament, caci pana acum nu au obtinut nicio victorie. *Al doilea joc al etapei s-a desfasurat pe malul Dunarii, in vecinatatea Podului Prieteniei, care, sarmanul, arata cam… ruginit! Echipa lui Maldarasanu pleca la drum cu patru puncte, incercand sa-i surprinda pe ardelenii de la Sepsi, proprietari a trei puncte datatoare de avant. Inca de la inceput giurgiuvenii au accelerat la „blana”, reusind in minutul al treilea sa inscrie prin tizul a doi presedinti americani, Bus! Apoi, mai toata prima repriza a fost dominata de ei, oaspetii alergand cu sufletul la gura doar sa le stavileasca impetuozitatea. In mitanul al doilea insa, ardelenii au preluat brusc conducerea jocului, izbutind sa egaleze, sustinuti de corul unui joc modest prestat de gazde, unde Stan s-a „remarcat” ca autor moral al egalarii, el fabricand o chifla care i-a dat posibilitatea lui Mensah sa-l depaseasca precum simplonul si sa-i paseze decisiv lui Simonovski pentru 1-1! Ca o concluzie, se poate spune ca pe cat de bine a jucat in prima repriza Astra, pe atat de prost a evoluat intr-a doua! *Dupa lasarea intunericului peste Dealul Feleac, sub luminile nu prea generoase ale stadionului din Gruia, elevii portughezului Antonio Conceicao si-au pus in plan sa demoleze trupa din Chiajna, alcatuita din fotbalisti hraniti cu lapte si miere de distinsul primar Mircea Minea. Lucrurile au mers asa cum a dorit antrenorul, „ceferistii” jucand cu dezinvoltura si castigand (in sfarsit!) cu scorul de 2-1. Ilfovenii s-au opus cat le-a dat mana, dar experienta si valoarea clujenilor au fost hotaratoare, si astfel CFR-ul iese din pasa proasta in care intrase! *A doua zi, la „matineu”, s-au intalnit cele doua promovate in Liga intai, Hermannstadt si Dunarea Calarasi. Meciul a fost la dispozitia sibienilor, care au marcat inca din minutul 24, jucand in continuare foarte bine. Numai ca nazuroasa zeita a fotbalului, cum s-o numi ea!?, le-a zambit parsiv in minutul 91, cand cei din Calarasi au egalat multumita loviturii de cap aplicate „buclucasei” de marinarul de apa dulce Dobrosavlevici! *Seara, cand s-a mai racorit oleaca, in Bariera Vergului s-au indemnat la joc trupa lui Becali si „nasa” ei din campionatul trecut, Poli Iasi. De data asta, ex-stelistii, dezinvolti, au invins cu 4-0. Cu toate ca a intrat pe gazon abia vreun sfert de ora, pustiul Morutan a facut o demonstratie de fotbal jucat nu doar cu picioarele, ci si cu mult… cap! Bravo lui!

Dan Claudiu Tanasescu
171 afisari

Campania electorală pentru Primăria Capitalei, „aruncată în aer”! Cătălin Cîrstoiu, vestea momentului. Ce se întâmplă luni

Cătălin Cîrstoiu ar putea ieşi din cursa pentru Primăria Capitalei. Coaliţia PSD-PNL trebuie să ia urgent o decizie în privinţa candidatului comun.Acuzaţiile de incompatibilitate...

Irakul, atacat la o bază militară unde s-ar afla paramilitari pro-Iran. Ce spun Israel și SUA despre bombardamente (VIDEO)

Au fost explozii în Irak, azi-noapte, în apropiere de Bagdad, la o bază militară. Acolo s-ar fi aflat trupe ale armatei și foști paramilitari...