Ca la Stalingrad!

Al treilea joc al optimilor a starnit un interes enorm. Juca echipa tarii gazda, Rusia, cu o fosta campioana mondiala, alcatuita numai din supra staruri, Spania. Vreo 80.000 de spectatori, inghesuiti in stadionul moscovit Lujniki, basca o multime de personalitati, vroiau sa vada cum se vor descurca elevii lui Cercesov in fata celei mai tehnice formatii din lume.

Meciul a inceput cu dominatia ibericilor, care, in minutul 12, au reusit sa sparga zidul defensiv al rusilor si, la o minge ajunsa in careul lui Akinfeev, sa-l oblige pe nefericitul Ignasevici s-o vare, din pacate, in propria proprietatate! De aici incolo, gazdele se pun pe doua randuri, cu gand sa nu mai primeasca vreun gol, si poate le vreun contraatac, macar, sa egaleze, iar peninsularii se dedica, in continuare, cunoscutelor pase interminabile. Din pacate, aceasta tactica a spaniolilor s-a dovedit pana la urma falimentara, intrucat toate aceste pase, care au ajuns la sfarsitul meciului sa se ridice la peste o mie si treisute, nu i-a ajutat sa se infiltreze in rezistenta ruseasca, pentru a inscrie macar un gol! Alde Isco – altfel, el fiind un fotbalist de exceptie – au frecat gazonul pe la mijlocul terenului in procent de optzeci la suta din cat se poate poseda balonul, dar steril, fara suturi la poarta, ci doar ”na-ti-o tie, da-mi-o mie”, adica un fel de frectie la piciorul de lemn! Si iata ca, din senin, cand nimeni nu se astepta, rusii ajung in careul spaniolilor, obtin un corner si, la inghesuiala produsa, sarmanul Pique se pierde cu firea si joaca volei in curtea propriului portar, gest care…naste o lovitura de la unsprezece metri, transformata de gigantul Dziuba (1-1). Toata suflarea se astepta ca baietii lui Hierro sa se repeada, precum lupii la stana, in arealul rusesc si sa le administreze ”mujicilor” cateva goluri. Dar n-a fost asa, fiindca ei au ramas tot la tactica lor de pase cu toptanul, de-a dreptul plictisitoare, iar alde Samedov n-au parasit meterezele, asteptand sa dea, pana la urma lovitura! Ceace s-a si intamplat: ruznacii au reusit sa reziste asediului steril pana in minutul 120, ca, dupa aceea, la loviturile de departajare, sa castige partida, spunandu-le spaniolilor; ”Pasol na dom”! Urmarind meciul la televizorul meu, un infocat sustinator al ibericilor mi-a zis, nemultumit: ”Frate, a fost ca la Stalingrad! Rusii au rezistat eroic asediului s-apoi au dat lovitura”! * Al doilea joc al zilei s-a desfasurat la Novgorod intre Croatia si Danemarca. Meciul a incepul precum cele din curtea scolii; in minutul 4 scorul era 1-1! Mai intai au inscris danezii, ca, dupa doua minute, acelasi lucru sa-l faca rapizii croati. Apoi, s-a jucat, pana la epuizarea celor 120 de minute, in viteza, de la o poarta la alta, dar fara a se mai marca. Ocazii au fost cu duiumul, insa ratarile au fost la …inaltime! Din istoricul meciului este de retinut ca, la un moment dat, Erikssen a trimis mingea in bara, inghetand suflarea croarta, si ratatrea loviturii de la unsprezece metri de catre mijlocasul-furnica al Realului, Modrici, dupa ce un danez l-a agatat pe Rebici in careu. Cu scorul de la inceput se termina si prelungirile. Urmeaza loviturile de departajare, care sunt castigate de croati! Danezii plang in pumni lacrimi de ren ranit, iar invingatorii se dau sanie pe gazonul jumate natural si jumate din plastic!