AcasăEditorialDan Claudiu TanasescuAgonie și extaz în... Paradis!

Agonie și extaz în… Paradis!

Marțea trecută, la Glasgow, pe stadionul Celtic Park, numit Paradis 67 (ca urmare a cuceririi Cupei Campionilor Europeni în anul 1967 de echipa condusă pe-atunci de Jock Stein), trupa de ardeleni a lui Dan Petrescu a izbutit să înfrângă temuta formație Celtic cu scorul de 4-3, după 96 de minute de fotbal încins.

Răsturnările de scor au născut emoții copleșitoare în inimile suporterilor, dar mai cu seamă în ale celor doi antrenori, care au trecut, pe rând, de la extaz la agonie și invers. Încă din primele minute s-a văzut dorința ofensivă a CFR-iștilor, care, de altfel, au și înscris primii, în minutul 27, când decarul Deac a trimis mingea în plasa lui Bain, stârnind o extatică fericire antrenorului român. Surprinse de acest gol, gazdele forțează careul clujenilor cu atacuri viguroase, având câteva ocazii, dar nu reușesc să păcălească apărarea alor noștri, în care cei patru fundași sunt ca un zid de netrecut. După pauză, elevii lui Neil Lennon, schimbându-și, probabil, ghetele, și ingurgitând câte-o ceașcă de ceai revigorant, au apărut puși pe fapte mari, și la un atac rapid Forrest (tot el a marcat și în meciul tur) egalează: 1-1! Pe Dan Petrescu îl părăsește extazul, dar se simte încă bine. Peste alte zece minute, la o bâlbă a lui Aurelio, repetată și de Bârcă, printr-o reluare calmă, Edouard face 2-1! Bursucul își dă cu palmele peste față de necaz, întră într-o stare vecină cu agonia, dar băieții lui nu se lasă; ajung cu mingea în careul advers, unde, dintr-un reflex negândit, Brown joacă volei în suprafața de pedeapsă! Omrani înscrie, este 2-2, iar Dan plutește din nou, în timp ce Neil pare leșinat, palid ca un agonic. Dar este abia minutul 74! Și nici nu am apucat să ne așezăm în fotolii după ce săriserăm în sus de bucurie în fața televizorului, că irlandezul Christie aruncă mingea în poarta lui Arlauskis. E 3-2, Dan e lecuit de extazul ce-l cuprinsese cu două minute în urmă și cade iarăși în… agonie! Dar vine minutul 80, când Păun, proaspăt introdus în teren, trage puternic, Bain respinge, iar Omrani vâră, cu un șut puternic, balonul în poartă, aducând scorul la 3-3! Gazdele se înfurie, aleargă precum iepurii, ajung destul de des în arealul portarului clujean, dar nu reușesc să înscrie. Bursucul, conectat cu toate celulele spre implorarea bunăvoinței divine întru păstrarea acestui scor, se frământă, strigă la elevii lui, și așteaptă, cu gândul la Dumnezeu, cât mai repede sfârșitul meciului! Numai că arbitrul hotărăște prelungirea lui cu… șase minute! Șase minute cât șase ore! Fazele se succed cu intensitate și repeziciune, scoțienii atacă în trombă, dar și greșesc destul de mult. Timpul se scurge greu pentru noi, dar se ajunge în ultimul minut (96), când George Țucudean, băiatul ăsta plin de talent, lobează mingea peste nefericitul portar Bain. Deși CFR-ul avea calificarea la scorul de 3-3, bomboana așezată de înaintașul nostru pe coliva celor din… Paradis 67 consfințește victoria cu 4-3 a clujenilor conduși de un antrenor aflat în extaz! Cu această ispravă, băieții noștri au ajuns în play-off-ul Ligii Campionilor, urmând să se confrunte cu Slavia Praga, unde joacă Stanciu și Băluță. Orice s-ar întâmpla, această victorie împotriva lui Celtic Glasgow reprezintă mai mult decât un succes ‒ un rezultat de referință de aici înainte! *La două zile, pe terenul din Mlada Boleslav, după o evoluție penibilă, dar cu un gol senzațional, marcat, în minutul 91(!), de proaspătul intrat ex-ieșeanul Panțâru, trupa oierului Becali și-a deschis drumul spre următoarea întâlnire europeană, cu formația portugheză Guimaraes. Se pare că Maica Domnului, sărbătorită de creștini în acea zi, i-a venit în ajutor antrenorului Vergil Andronache, în secunda 40, când cehii au trimis balonul în bara lui Vlad! Și tot în favoarea lui a acționat și arbitrul partidei, Jonathan Lardot, care le-a anulat un gol gazdelor, iar mai apoi, în minutul 75, l-a eliminat pe fundașul Krapka! Dar, până la urmă, FCSB s-a calificat în play-off-ul Ligii Europa, iar în buzunarul lui Gigi au intrat un milion de euro! Păi?! *În aceeași seară, la Atena, craiovenii au „scos” un chinuit 1-1, remiză care nu i-a ajutat cu nimic în legătură cu dorita calificare (scor general: 3-1 pentru eleni), dar este îmbucurător faptul că măcar în repriza secundă oltenii au reușit un joc bun! Din păcate, doar atât! *După chinuiala din competițiile europene, campionatul a mers înainte. Vineri, Chindia lui Viorel Moldovan a primit pe terenul ei haita „câinilor roșii”, mânată, de numai trei zile, de Dušan Uhrin Jr. Din păcate, cehul nu a putut aduce prin prezența lui un rezultat mulțumitor. Gazdele au învins cu 3-2, trimițându-i pe dinamoviști pe ultimul loc al clasamentului! *Şi cele două calificate în play-off-urile europene au jucat etapa a șasea, chiar dacă antrenorii lor ceruseră amânarea meciurilor, dar, cum era de așteptat, solicitarea lor nu a fost admisă de benoclistul Răzvan Burleanu. Așa că sâmbătă „ceferiștii” lui Dan Petrescu s-au deplasat la Sfântu Gheorghe, unde, cu o echipă oarecum improvizată, au obținut doar un egal, 1-1, cu Sepsi. *A doua „europeană” s-a întâlnit duminică seara cu „politehnicienii” din Iași. Jucând alandala, simbriașii lui Becali au pierdut meciul cu 2-1, rămânând, după șase etape, cu doar patru puncte în clasament! Văleleu, văleu, văleu, ce faci ciobănașul meu? (din cântecele oierilor prădați de lupi)!