„Mai pi sentru…”

Dinamo - Steaua, un derby respectat doar de "ros-albastrii"

Chiar daca pseudomiopul Adrian Cojocaru, cel care a arbitrat meciul dintre FC Botosani si FC Brasov, i-a blagoslovit pe moldoveni cu o lovitura de la 11 metri care nu se acorda nici macar prin curtile scolilor unde se mai joaca miute, victoria celor din tara lui Stefan cel Mare este meritata.

Spunem asta fiindca baietii lui Cristian Popescu au reusit o partida buna, au alergat mult, au facut un marcaj sever si au dat de numeroase ori buzna in curtea fostilor producatori de tractoare. Ce-i drept, fotbalistii de sub Tampa s-au comportat pe propriul teren de parca jucau in deplasare, cu neinteleasa teama, ca si cand urmasii arcasilor stralucitului domnitor ii luasera din somn, imbracati doar in camasi si izmene si fara securile la ei. Asa stand lucrurile, oaspetii le-au tras o chelfaneala care i-a aruncat pe brasoveni in partea neonoranta a clasamentului, adica in fundul gropii pe unde mai forfotesc echipe promovate cu anasana de TAS si altele sufocate de jucatori importati de te miri unde. Spuneam ca arbitrul intalnirii, venit, mai probabil, la Brasov cu pluta, a dirijt cumva infrangerea ardelenilor prin penaltiul acordat aiurea in minutul 42, dar adevaratul gade al antrenorului Adrian Szabo a fost de fapt fostul sau elev Attila Hadnagy, care, in minutul 58, cu o lovitura de cap, i-a zornait plasa nefericitului portar Marinescu. Au inscris ei, brasovenii, prin minutul 80, dar totul a fost de-a surda, fiindca s-a vazut ca-si cam terminasera combustibilul, iar botosanenii alergau cu sarg cand ”pi sentru” (vorba unuia din staful moldovean), cand „pi margini”, cu gandul sa-si pastreze avantajul ce i-a cocotat vineri seara in fruntea clasamentului ligii lui Mitica. Ne bucuram ca o echipa nou-promovata tine (deocamdata) piept suratelor din liga intai, dar ne intristam cand vedem cum FC Brasov, o trupa care ani de-a randul a reusit sa le scoata sufletul premiantelor fotbalului romanesc, acum agonizeaza pe la coada clasamentului. * Sambata, alintate de briza marii, Sageata din Navodari, proaspat promovata, a dat piept cu alta echipa sosita din liga secunda, ACS Poli Timisoara. Veniti de pe Bega cu dorinta sa-si onoreze trecutele victorii, baietii lui Valentin Velcea au jucat ofensiv, reusind sa castige cu scorul de 2-1. Cu aceasta isprava, ei s-au instalat sambata seara pe primul loc al clasamentului, cu 10 puncte din 4 meciuri! Trebuie sa-l remarcam pe jucatorul Szekely, care a punctat si in acest meci, in pofida faptului ca a fost marcat „la sange” de Fl. Popa. Cu acest gol, banateanul aduna in tolba golgeterilor 6 reusite, care, se pare, il vor  stimula sa-i ia locul „spaniolului” Rusescu. * Duminica seara, pe gazonul tarcat si dat pe alocuri cu vopsea verde pentru a nu se vedea iarba uscata, al Arenei Nationale, Steaua, jucand inegal si ratand cat pentru trei meciuri, a castigat intalnirea cu Dinamo cu 2-1. Cum prima repriza s-a incheiat cu 2-0 in favoarea baietilor lui Reghecampf si in prima jumatate a celei de a doua acestia au avut o sumedenie de ocazii, credeam ca haita lui Multescu va iesi din teren cu coada intre picioare. Numai ca, la un moment dat, „cainii rosii” s-au smuls din amorteala si au inceput sa se dea la portarul Tatarusanu, care a oprit vreo doua mingi ce-i puteau poposi in plasa. Ultimele minute ale jocului au apartinut dinamovistilor, timp in care stelistii se straduiau din rasputeri sa-si apere fragila agoniseala! Se pare ca echipa din Stefan cel Mare incepe sa se miste. Ar fi de dorit!