AcasăOldJucam pentru locurile 7-8

Jucam pentru locurile 7-8

*Campionatul Mondial de handbal feminin: România – Coreea de Sud 34-34*

Nationala de handbal feminin a României va juca pentru clasarea pe locurile 7-8 la Campionatul Mondial din China, dupa ce a incheiat grupa principala a II-a pe locul patru, in urma remizei de ieri cu Coreea de Sud, scor 34-34. Meciul a inceput pesimist pentru tricolore, Cristina Neagu accidentindu-se grav la glezna stinga in minutul 2. Trei atacuri pierdute consecutiv au dus scorul la 3-0 pentru asiatice, dar România a revenit rapid, 5-3 (min. 7). Coreea de Sud nu a cedat lupta, astfel ca la mijlocul reprizei conducea din nou, scor 9-8, iar spre pauza, cu 18-12 (min. 28). Dupa 13-19 la pauza, caderea tricolorelor a fost remontata treptat (19-22, min. 43). Apararea a dat un alt randament, iar in atac s-au mai redus ratarile copilaresti din prima parte a jocului. Treptat, asiaticele au cedat si fizic, astfel ca România a reusit sa egaleze (32-32, min. 58), dar nu a gasit forta sa se impuna, dupa un meci in care a aratat in numeroase momente ca nu a trecut inca peste socul necalificarii in semifinale. Urmatorul joc al României este miine, cu Germania, pentru locurile 7-8. In semifinale se vor intilni Franta – Spania si Rusia – Norvegia, partidele fiind programate pentru ziua de vineri.