AcasăSPORTAlcenat lipseste si in returul cu Trencin

Alcenat lipseste si in returul cu Trencin

Fundasul haitian Jean Sony Alcenat nu va putea fi folosit de Mirel Radoi nici in mansa retur a „dublei” cu Trencin, din turul 2 preliminar al Ligii Campionilor.

Alcenat va fi titular in flancul drept al Stelei

Fundasul transferat in aceasta vara de la Petrolul Ploiesti isi va prelungi sederea la Gold Cup, acolo unde nationala statului Haiti a reusit calificarea in sferturile de finala. Alcenat si coechipierii sai au reusit sa invinga la limita, scor 1-0, reprezentativa Hondurasului, intr-o partida din cadrul Grupei A, disputata in Kansas City. Haitienii au marcat unicul gol al intalnirii prin Duckens Nazon, in minutul 13. Gratie acestui succes, Haiti a acumulat 4 puncte si s-a clasat pe locul secund in clasamentul Grupei A, dupa selectionata tarii-gazda, Statele Unite, care avea deja asigurata calificarea in sferturi. Aparatorul Stelei, Jean Sony Alcenat a fost integralist in disputa cu Honduras. El a evoluat pe postul de fundas dreapta, asta dupa ce in duelul cu Panama fusese utilizat in linia de mijloc.