AcasăSPORTI-au dat de au julit-o!

I-au dat de au julit-o!

Vulturii nigerieni au facut instructie cu echipa a doua a Argentinei

Reprezentativa de fotbal a Argentinei, cea care pe data de 9 august va veni la Bucuresti pentru inaugurarea stadionului “National Arena” , a pierdut cu 1-4 amicalul cu Nigeria.

Duelul s-a consumat miercuri seara, la Abuja, si s-a incheiat cu o infrangere usturatoare pentru Argentina. Echipa lui Sergio Batista, e drept, venita in Africa fara numele grele, dar cu Gabbarini, Zabaleta, Garay, Fazio, Insua, Belluschi, Tino Costa, Bolatti, Gaitan, Boselli si Perotti in primul „11”, a cedat inca din prima repriza, nigerienii marcand prin I.Uche (‘9), Obinna (’26-penalty) si iarasi I.Uche (’39). La reluare, Emenike (’51) a ridicat scorul la 4-0, pentru ca in minutele de prelungiri (’90+8), Boselli sa transforme un penalty si sa marcheze astfel punctul de onoare al oaspetilor. “Pumele” se pregatesc acum pentru Copa America, dar pina la turneul final organizat chiar de Tara Tangoului, Argentina mai are  programate doua meciuri amicale, cu Polonia si Albania. Pe 1 iulie, Messi si compania vor debuta la competitia sud-americana, fiind plasati intr-o grupa cu Bolivia, Costa Rica si Columbia.