AcasăSPORTVictoria Azarenka a castigat Australian Open

Victoria Azarenka a castigat Australian Open

Victoria Azarenka a castigat, pentru al doilea an la rand, Australian Open, dupa o finala de infarct disputata impotriva chinezoaicei Na Li.

Cotata cu sansa a sasea la castigarea turneului, Na Li a inceput mai bine disputa de la Melbourne si a controlat primul set pe care l-a castigat fara mari probleme, scor 6-4.

Cateva momente de neatentie aveau sa o coste scump pe chinezoaica. Accidentata la glezna, Na Li a avut nevoie de interventia medicilor, iar pauza a scos-o din ritm si i-a permit Victoriei sa revina in meci.

Jucatoarea din Belarus a castigat setul al doilea cu acelasi scor, 6-4, si s-a impus cu 6-3 in decisiv.

In urma succesului obtinut la Melbourne, Azarenka isi apara atat trofeul cucerit anul trecut, cat si locul 1 mondial. In cazul in care Na Li castiga Australian Open, noul lider mondial ar fi fost americanca Serena Williams.