Surprize, surprize…

Bragança inscrie pentru Bistrita in meciul cu Dinamo

Titlul de fata nu are nicio legatura cu fosta emisiune de televiziune, scoasa la pensie de ceva timp, unde, printre alte manifestari tulburatoare de-ti rupeau inima de tristete, unii invitati scoteau kilograme de lacrimi generate de regasiri familiale puse la cale de o frumoasa producatoare pe sticla, o „zana” care acum sta cuminte acasa si, dupa unele susoteli, il acompaniaza la contrabas pe iubitul ei sot, Stefanel Banica.

Titlul este, de fapt, rodul unor uluiri nascute din rezultatele inregistrate in etapa a XII-a din prima liga, consecinta a unor jocuri lamentabile si falimentare ale catorva echipe ce se cred cu staif si aspirante le primul loc al clasamentului. Este vorba, in primul rand, de scorul inregistrat joi seara de cefereul de sub Feleac in compania trupei de imberbi a lui Gica Hagi, Viitorul Constanta. Surpriza consta in faptul ca elevii lui Andone, in afara faptului ca au inghitit un gol si n-au reusit sa inscrie, au jucat de parca atunci erau adunati dintr-un camin de ologi. Peste putin timp clujenii vor avea de infruntat „ostile” de la Galatasaray, iar daca prestatia lor va fi cam tot asa, suntem indrituiti sa credem ca Andone va tocmi dupa epuizarea minutelor de joc un barcaz care sa-l duca de pe malul Cornului de Aur direct in Emirate! Tot surpriza se poate numi si rezultatul intristator al Rapidului in jocul cu echipa de sub Tampa, preluata din mars de sturlubaticul Sorin Cartu. Ce-i drept, brasovenii au alergat ca iepurii, au facut un marcaj sufocant si au jucat pe o singura carte: atacul! Giulestenii s-au miscat ca si cum ar fi avut plumb in ghete, reusind cu greu un gol abia in minutul 87!  In rest, ceata deasa in capul fotbalistilor finantati din doi in doi de trustmanul George Copos. A treia uimire ne-au servit-o „cainii rosii”, o haita in deriva lovita de dambla, care alearga de colo-colo cu limba scoasa de oboseala, fara niciun orizont si cu ambitia uitata prin cafenelele doldora de pitipoance. Putini dintre noi se asteptau ca echipa lui Jean Padureanu, cu cele 6 puncte din clasament, sa-i faca pocinogul trupei instruite prin padocurile umilintei de dresorul de broaste Dario Bonetti! Incep sa cred ca italianul nu are ce cauta la carma formatiei din Tei, care nu este lipsita de cativa jucatori talentati. Tot ca o surpriza putem considera eroarea colosala comisa de portarul Astrei, Kello, care, in ultimele secunde de joc, la o centrare plouata a galateanului Paraschiv, a scapat mingea din maini, mana cereasca pentru Inkango. Credem ca si batranul portar de la blocul de nefamilisti de pe strada Putul cu iepuri  n-ar fi patit asa ceva! Ultima surpriza a etapei am dibuit-o la meciul Pandurilor cu Steaua, servita de gorjeni, care, daca in prima repriza au jucat un fotbal spectaculos si au ratat vreo sapte ocazii clare de gol, dupa pauza, la intoarcerea in teren, s-au asezat cu posteriorul in poarta, lasandu-i pe bucuresteni sa se evidentieze. Dar… doar atat din partea Stelei, fiindca ocaziile ei au fost cam sarace! Scorul de 0-0 este bun, spunea un jucator din Ghencea. O fi, dar, mai pe intelesul oamenilor, acest scor este… nul!