AcasăSPORTStelistii au luat notite de la Vitesse despre cum sa joci contra...

Stelistii au luat notite de la Vitesse despre cum sa joci contra lui Ajax

Ajax Amsterdam, adversara Stelei din 16-imile de finala ale Europa League, a pierdut primul meci in deplasare dupa o pauza de un an, 2-3 la Vitesse Arnhem.

Invinsa in tur, pe teren propriu, cu 0-2, Ajax a fost la un pas sa se razbune si a condus cu 2-0 in minutul 67, la Arnhem, gratie golurilor marcate de Lasse Schone si Eriksen

Totusi, Vitesse a intors rezultatul de o maniera entuziasmanta.

Janssen, Van Aanholt si Ibarra l-au nimicit, intr-un interval de 14 minute, pe nefericitul Vermeer si Vitesse castiga cu 3-2, transformandu-se intr-o adevarata „bestie neagra” pentru Ajax.

Laurentiu Reghecampf, antrenorul Stelei, a urmarit intalnirea la televizor, tehnicianul urmand a se deplasa weekendul viitor la Amsterdam, pentru a urmari pe viu infruntarea dintre Ajax si Roda Kerkrade, ultima pe care o au de disputat „lancierii” inainte de prima mansa a dublei cu Steaua.

Contra lui Vitesse, Ajax a jucat cu Vermeer, Alderweireld, Blind, Boerrigter (Lukoki ’80), Siem De Jong, Eriksen, Fischer (Sana ’68), Moisander (Hoesen ’86), Poulsen, Schone si Veltman.