AcasăSPORTSteaua - Pandurii 2-0. Titlul, doar o formalitate (VIDEO)

Steaua – Pandurii 2-0. Titlul, doar o formalitate (VIDEO)

Steaua Bucuresti este in proportie de 99% noua campioana a Romaniei la fotbal, dupa ce trupa lui Laurentiu Reghecampf s-a impus vineri, cu 2-0, impotriva formatiei Pandurii Targu Jiu.

Stelistii au dominat partida in mod copios, Rusescu si coechipierii sai ratand ocazie dupa ocazie la poarta nefericitului Mingote.

Rusescu a deschis scorul inca din minutul 12. Atacantul Stelei a marcat al 20-lea gol al sau din actualul sezon al Ligii Cu un sut plasat, la capatul unei actiuni la care si-au mai adus aportul Gabi Iancu si Adi Popa.

Gorjenii nu au avut reactie, iar Adi Popa, Rusescu si Georgievski au trecut pe langa golul de 2-0. In minutul 36, Matulevicius a ratat singura ocazie a oaspetilor din tot meciul, atacantul celor de la Pandurii sutand slab, pe langa poarta, dintr-o situatie ideala.

In finalul primei reprize, Bourceanu a centrat din corner si Szukala a facut 2-0 cu o superba lovitura cu capul.

Steaua nu a mai fortat dupa pauza dar chiar si asa Iancu, Tanase si Prepelita i-au dat mari emotii lui Pedro Mingote.

Steaua – Pandurii s-a incheiat 2-0 si stelistii asteapta pasul gresit al Petrolului pentru a deveni campioni si matematic.