AcasăSPORTSteaua, eliminata din Cupa Romaniei de o echipa din Liga II, la...

Steaua, eliminata din Cupa Romaniei de o echipa din Liga II, la penalty-uri

Surpriza majora la Mioveni. Dupa ce a pierdut, recent, sansa de a juca in primavara europeana, vicecampioana entitre a Ligii I a mai suferit o infrangere usturatoare, de aceasta data in Cupa Romaniei, in fata unei echipe din liga secunda – CS Mioveni.

Meciul pe care, foarte probabil, stelistii si suporterii ros-albastri nu il vor uita prea curand, s-a desfasurat seara trecuta pe stadionul din Mioveni (Arges).

Soarta partidei din optimile de finala ale Cupei Romaniei a fost decisa la 11 metri, dupa ce, la finele celor 90 de minute de joc, scorul a fost egal, 0-0. Au urmat prelungirile, incheiate, de asemenea, tot cu un egal: 1-1, dupa ce in rastimul de 30 de minute de la Mioveni a inscris Nila, in minutul 95, iar stelistul Achim a punctat pentru echipa din Ghencea in minutul 114. Au urmat loviturile de departajare, in urma carora s-au detasat fotbalistii antrenati de Alexandru Pelici, cu scorul de 5-4.

Drept urmare, jucatorii de la CS Mioveni vor evolua mai departe, in sferturile competitiei.

sursa foto: facebook/FC Steaua Bucuresti