AcasăSPORTSorana Cirstea s-a calificat in turul 2, la Madrid

Sorana Cirstea s-a calificat in turul 2, la Madrid

Sorana se alatura Irinei Begu si Simonei Halep, romancele care vor evolua in turul doi al competitiei de la Madrid.

Cirstea a invins-o, dupa un meci deloc simplu, ce a durat cu putin peste doua ore, pe sportiva ceha Katerina Siniakova, aflata pe locul 51 in ierarhia mondiala. Sorana a castigat primul si cel de-al treilea set, cu acelasi scor, 6-4, in timp ce adversara sa a incheiat setul secund, cu 6-2.

Gratie victoriei de duminica dupa-amiaza, in primul sau meci disputat pe zgura de la Madrid Open 2018, romanca aflata pe locul 35 WTA isi continua parcursul la turneul din Spania.

Tot in cursul acestei zile urmeaza sa evolueze si Mihaela Buzarnescu, intr-un meci in care o va avea ca adversara pe rusoaica Sarapova.

sursa foto: facebook.com/Soranacirstea