AcasăSPORTSimona Halep, victorioasa din nou la Australian Open. O asteapta un meci...

Simona Halep, victorioasa din nou la Australian Open. O asteapta un meci cu Venus Williams

Sportiva aflata pe locul 1 mondial si-a tinut pe ghimpi fanii pe durata infruntarii de joi, din turul secund al competitiei de la Melbourne, meci pe care l-a castigat, la finele a trei seturi disputate pe parcursul a doua ore si jumatate.

Simona a castigat fara mari emotii primul set si parea ca nu va avea o misiune prea dificila in fata americancei Sofia Kenin (37 WTA), dat fiind faptul ca la un moment dat conducea in setul secund cu 3-0. Adversara romancei a revenit, insa in joc, castigand in cele din urma setul doi la tie-break.

Halep a impresionat in decisiv cu forta pe care a avut-o de a reveni, de la scorul de 4-2 pentru Kerin, reusind sa castige meciul. Tabela a aratat, la finele meciului din turul doi, 6-3, 6-7 (5), 6-4 pentru Simona, pe care o asteapta un meci cu o alta jucatoare din SUA: Venus Williams, sportiva de 38 de ani care a invins-o la actuala editie a Australian Open, pe Mihaela Buzrnescu, in turul 1.

sursa foto: Facebook/Simona Halep