AcasăSPORTSimona Halep si-a umilit adversara!

Simona Halep si-a umilit adversara!

Dupa calificarea in semifinalele turneului de la Madrid, Simona revine pe locul 4 in lume.

Jucatoarea romana s-a calificat in semifinalele turneului WTA de la Madrid, dotat cu premii totale de 5.439.350 de dolari, dupa ce a invins-o pe CoCo Vandeweghe (SUA), cu un categoric 6-1, 6-1, dupa exact o ora de joc.

Dupa calificarea in semifinalele turneului de la Madrid Simona revine pe locul 4 in lume

Pentru Simona, detinatoarea trofeului madrilean, a fost un meci fara nici un fel de emotie: dupa cinci ghemuri consecutive a incheiat primul set in doar 25 de minute. Dupa ce a salvat trei mingi de break, constanteanca a condus cu 4-0, dupa care americanca a reusit singurul sau ghem din acest act. Meciul a fost intrerupt la scorul de 4-1 si 30-0 pentru Simona, circa cinci minute, din cauza ploii, timp in care s-a tras acoperisul peste arena Manolo Santana. Halep a continuat apoi evolutia ireprosabila si a incheiat cu un nou 6-1. Dupa victoria din meciul cu Vandeweghe, Simona, aflata pentru a treia oara in semifinale la Madrid, va reveni pe locul 4 in clasamentul WTA, dupa ce, la inceputul acestei saptamani, era doar pe pozitia a 8-a. Totodata, Halep va primi un cec de 257.555 euro si 390 de puncte WTA, iar in penultimul act o va infrunta pe invingatoarea dintre Kiki Bertens (Olanda) si Anastasija Sevastova (Letonia). Meciul a fost urmarit din tribune si de Ion Tiricac, patronul turneului, impreuna cu Nadia Comaneci si Ilie Nastase.