AcasăSPORTSimona Halep, prima victorie la Madrid Open 2019

Simona Halep, prima victorie la Madrid Open 2019

Doua romance si-au asigurat deja prezenta in turul secund al competitiei de la Madrid.

Dupa ce Sorana Cirstea a incheiat victorioasa meciul contra americancei Madison Keys, si Simona Halep a trecut de adversara  pe care a intalnit-o, duminica dupa-amiaza, in primul tur al turneului din Spania.

Bucurandu-se de sustinerea publicului din tribune, Halep invins-o pe rusoaica Margarita Gasparyan, sportiva aflata pe locul 65 WTA si venita din calificari, in doua seturi – 6-0, 6-4, si 74 de minute de joc.

Dupa ce Simona i-a luat primul set la zero, pe finalul setului secund sportiva in varsta de 24 de ani a recuperat din diferenta aratata de tabela, ajungand de la 5-2, la 5-4, insa nu a reusit sa impinga meciul in decisiv. Romanca aflata pe locul 3 WTA s-a calificat, asadar, in turul doi al competitiei pe care a castigat-o in doua randuri, in 2016 si, respectiv, 2017.

sursa foto: Facebook/Simona Halep