AcasăSPORTSarbatoare pe strazile Parisului dupa ce Franta a castigat Cupa Mondiala (VIDEO)

Val de bucurie si o mare de oameni pe strazi, in inima Parisului. Totul dupa ce selectionata antrenata de Didier Deschamps a triumfat in fata Croatiei, castigand trofeul Cupei Mondiale de fotbal din Rusia.

Imaginile surprinse seara trecuta in capitala Frantei nu au nevoie de foarte multe comentarii. Francezii – tineri sau mai putin – au ales sa isi manifeste public bucuria faptului ca nationala a devenit noua campioana mondiala, dupa ce au trecut, cu 4-2, de Croatia, formatie aflata pentru prima oara in postura de finalista a unei astfel de competitii.

Scorul in finala a fost deschis in minutul 18, cand Mandzukic a inscris in propria poarta, Perisic a restabilit apoi egalitatea, 10 minute mai tarziu, pentru ca Griezmann sa mareasca avantajul francezilor, transformand un penalty in minutul 38. Paul Pogba a adus scorul la 3-1, in minutul 59, pentru ca apoi Mbappe sa inscrie la randul sau pentru Franta, scorul final fiind stabilit in minutul 69, dupa golul aceluiasi Mandzukic.