AcasăSPORTRomania a pierdut in semifinalele Mondialului feminin de handbal: vom infrunta Polonia...

Romania a pierdut in semifinalele Mondialului feminin de handbal: vom infrunta Polonia pentru medalia de bronz!

Echipa feminina de handbal a Romaniei a ratat sansa sa joace finala Campionatului Mondial din Danemarca, pierzand vineri seara, la Herning, scor 33-35, dupa al doilea meci consecutiv cu prelungiri, in fata favoritei numarul 1 a competitiei, reprezentativa Norvegiei.

Nordicele au condus la pauza cu 17-14, insa in partea secunda echipa noastra, antrenata de Tomas Ryde, a evoluat mult mai hotarata, izbutind sa egaleze in minutul 44 (scor 19-19). Un minut mai tarziu, golul lui Elisei ne-a adus pentru prima oara in avantaj, dupa o lunga perioada de suferinta. Nordicele au revenit, dar in minutul 57 s-a petrecut un prim moment crucial al semifinalei: arbitrii au dictat 7 metri pentru Norvegia, nordicele au ratat aruncarea, iar Romania a egalat (27-27). A doua secventa cheie a avut loc in ultimele secunde, cand la acelasi scor de 27-27, Elisei putea marca si putea duce Romania in semifinale, dar a ratat. Au urmat doua reprize de prelungiri. Prima, adjudecata de Norvegia, la fel si a doua, astfel ca nordicele s-au impus cu 8–6, iar la general cu 35-33, obtinand biletele pentru finala contra Olandei de duminica, partida care va fi gazduita tot de arena „Jyske Bank Boxen” din Herning. Romania va juca in aceeasi zi, tot la Herning, contra Poloniei, pentru medalia de bronz.