AcasăSPORTRecital Messi pe Camp Nou

Recital Messi pe Camp Nou

Trei goluri pentru prim-solistul Barcelonei

Starul argentinian a reusit un hat-trick in victoria Barcelonei, 4-0, cu PSV Eindhoven, pe teren propriu la debutul in noul sezon Champions League.

Trei goluri pentru prim solistul Barcelonei

Golgheter al  competitiei in cinci randuri, Messi a marcat primul gol al sezonului din lovitura libera, o bijuterie de la aproximativ 20 de metri de poarta lui Zoet, sub privirile a 74.000 de fani. In minutul 74 a fost randul lui Dembele,  o catiune personal urmata de  un sut din afara careului. Trei minute mai tarziu Messi a inscris din nou, dupa o pasa a lui Rakitic, si a stabilit scorul final in minutul 87 cu balonul pasat de Luis Suarez. „Golul din lovitura libera inscris de Messi a fost maiestuos. Nu e vorba ca ne-am fi saturat sa spunem asemenea lucruri despre el. Mi-as dori sa spunem asta intotdeauna”,  a spus  antrenorul catalanilor, Ernesto Valverde. Fair play, tehnicianul lui PSV, Mark van Bommel, a recunoscut ca a  “In primele doua goluri, detaliile au facut diferenta. Nu ne-am aparat bine si nu am inchis spatiile. Am jucat impotriva lui Messi, cel mai bun din lume. Nu suntem unde ne dorim, dar mergem in directia buna”. In celalalt meci al grupei, Inter Milano a invins-o pe Tottenham Hotspur cu scorul de 2-1. Londonezii au marcat primii, prin danezul Christian Eriksen (54), dar italienii au intors scorul pe finalul partidei, prin argentinianul Mauro Icardi (86) si uruguayanul Matias Vecino (90+2).