AcasăSPORTRapid a batut campioana Chinei

Rapid a batut campioana Chinei

Dupa doua infrangeri suferite cu acelasi rezultat, 1-3, Rapid Bucuresti si-a trecut in cont prima victorie pe 2013, 1-0 cu Guangzhou Evergrande, campioana Chinei.

Intalnirea a fost dominata steril de chinezi, elevii legendarului Marcello Lippi creandu-si putine ocazii de a marca.

Rapid s-a multumit sa parieze totul pe cartea contraatacului, iar aceasta actiune i-a adus castig de cauza mai ales in repriza a doua, cand a si marcat singurul gol al meciului.

Ratarile lui Roman (’53) si Emil Dica (’61, ’63) au prefatat golul reusit de Andrei Ciolacu in minutul 65.

Tanarul atacant al Rapidului a fost lansat excelent la limita offside-ului de Ionut Voicu si l-a executat pe portarul chinezilor.

Rapid a inceput cu Pecanha – Ionut Voicu, Abrudan, Oros, Vasile Nicolae – Roman, Nicolae Grigore, Emil Dica, Grigorie – Pancu, Ciolacu. Pe parcurs au mai intrat Martin, Wallace, Catalin Paun, Florin Calin, Alexandru Coman, Florin Matei si Daescu.